A pénzintézet előrejelzése szerint több mint 60 százalékos esélye van annak, hogy a globális gazdaság recesszióba süllyed a következő 12-18 hónapban, köszönhetően az adósságoknak és az inflációnak – idézi a CNBC Steen Jakobsent, a Saxo Bank vezető közgazdászát.
A szakértő szerint napjainkban a legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy
egyre szélesebb a rés az érzékelt valóság és az objektív realitás között a piacokon.
Noha Jakobsen hangsúlyozza, a bankjánál nem jósolnak recessziót, a modelljük jelentős mértékű lassulást jelez előre, ahogy a kínai és az európai hitelezések csúcsra futtatása konzervatívabbá teheti a befektetőket, akik inkább az amerikai kötvénypiachoz menekülhetnek.
Annak ellenére, hogy a piaci egésze mindössze 10 százalékos esélyt lát a recesszióra, a Saxo – illetve dél-afrikai társa, a Nedbank –
több mint 60 százalékra teszi a recesszió valószínűségét
– figyelmeztetett Jakobsen.
Európa lehet a globális növekedés motorja az idei második és harmadik negyedévben – teszi hozzá az elemző, aki ezzel osztja az általános piaci véleményt. Ahogy ugyanis a politikai kockázatok várhatóan enyhülni fognak a kontinensen, úgy nyomhatja le egyre inkább Európa az Egyesült Államokat a következő hónapokban.
Ráadásul a befektetőknek is kedvező ez a helyzet, mivel amerikai társaikhoz képest az európai részvények igencsak olcsónak számítanak, miközben a nagy európai vállalatok előtt jelentős profitnövekedés állhat.
Ezzel szemben viszont Jakobsen úgy számol,
Európa lendületét mások nem tudják majd követni a globális gazdaságban.
Ami bizonyosnak látszik – mondja –, hogy Ázsia lényegében nem tud majd hozzájárulni az idei globális bővüléshez. Ennek elsődleges oka, hogy a térség nem igazán tudja feldolgozni Donald Trump amerikai elnök politikáját, és egyelőre nem teljesen világos, hogy milyen viszonyrendszerek alakulnak majd ki az USA új vezetése és a kontinens országai között.
Az Egyesült Államokban emellett, úgy tűnik,
a remény a részvénypiac valódi mozgatója
– teszi hozzá Jakobsen. Az elemző azonban erősen szkeptikus az amerikai részvények rekord magas árfolyamaival szemben, mivel kiemeli, egyedül a Trumptól várt masszív adócsökkentések, illetve infrastrukturális beruházások hajtották és hajtják a piacokat. Mindazonáltal ezek egyelőre csupán remények és nem valós alapok.