Az OPEC (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) és a szervezeten kívüli legnagyobb olajtermelők, Oroszországgal együtt tavaly állapodtak meg abban, hogy a világpiaci árak stabilizálása érdekében januártól hat hónapig napi 1,8 millió hordóval csökkentik termelésüket.
Az olajárak stabilizálódtak ugyan, de
az olajpiaci túlkínálat és a felhalmozott nyersolajkészlet nem csökkent.
A megállapodástól távol maradt olajtermelő országok, elsősorban is az Egyesült Államok növelte termelését, az olajár ezért az OPEC által kitűzött 60 dolláros cél alatt maradt.
Az OPEC és a szervezeten kívüli olajtermelők május 28-án ülnek össze a termeléscsökkentési megállapodás további sorsának megvitatására.
Az előzetes egyeztetésekben jártas források a Reuters hírügynökséget arról tájékoztatták, hogy az első negyedévi szezonálisan gyenge kereslet miatt az árcsökkenést elkerülendő a termeléskorlátozás hatályát akár kilenc hónappal, vagy esetleg egy évvel is meghosszabbíthatják.
Khalid al-Falih szaúdi energiaipari miniszter is jelezte egy hétfői nyilatkozatában, hogy elképzelhető a termeléskorlátozás meghosszabbítása az idei év második felén túl is.
A tagokkal folytatott egyeztetések alapján bízom benne, hogy a megállapodás hatályát kiterjesztjük az év második felére, vagy akár még tovább is
- mondta.
Alekszandr Novak orosz energiaipari miniszter is jelezte támogatását a termeléskorlátozás meghosszabbításához, mondván, az nagyban hozzájárulna az egészséges piaci egyensúly kialakulásához.