Több mint 3 százalékos erősödést mutatott a Brent típusú nyersolaj ára közép-európai idő szerint hétfő délelőtt, de az amerikai WTI olaj 3 százalék fölötti emelkedést produkált. A háttérben az áll, hogy Szaúd-Arábia energiaminisztere, Khalid al-Falih és az orosz kollégája, Alexander Novak találkozott Pekingben, és közölték, az olajpiac megsegítése érdekében az idei év közepétől 2018 márciusáig terjesztenék ki az olajkitermelés visszafogását – írja a CNBC.
Korábban az OPEC – melynek Szaúd-Arábia a tulajdonképpeni vezetője – és más, a szervezeten kívüli kitermelők úgy döntöttek,
hozzávetőleg napi 1,8 millió hordóval csökkentik a kitermelést 2017 első felében.
A tavalyi döntés ellenére azonban az olaj árfolyama csak alig tudta meghaladni az 50 dolláros hordónkénti árfolyamot az idei év első hónapjaiban, mivel a piacon továbbra is erős a túlkínálat.
A mostani megegyezés azért kiemelt jelentőségű, mert Oroszország a világ legnagyobb olajkitermelője, míg Szaúd-Arábia a legnagyobb olajexportőr.
A két ország együtt nagyjából napi 20 millió hordónyi olaj kitermelését kontrollálja, amely a globális fogyasztás ötödének felel meg.
Mindeközben bonyolítja a helyzetet, hogy a szaúdiak és az oroszok egyaránt éles versenyt folytatnak Kínával az olajpiac uralmáért. Kínáé ugyanis a világ leggyorsabban növekvő olajpiaca, és egyre közelebb áll ahhoz, hogy a legnagyobb importőrré lépjen elő, lenyomva az Egyesült Államokat.
Emellett a stabilitási terveket az USA is alááshatja, mivel
az Egyesült Államok nem vesz részt a csökkentési megállapodásban.
Ráadásul az amerikai palaolaj már egy ideje nehezíti az olajhatalmak helyzetét, miközben a folyamatosan növekvő kitermelés akár rekord szintre is lökheti az amerikai kibocsátást a következő évben.
Jelenleg az USA napi 9,3 millió hordó olajat termel, ami több mint 10 százalékkal haladja meg a 2016 közepén tapasztalt szintet.