A több mint 30 millió embernek otthont adó Delhi és a környező nagyvárosi terület télen évről-évre a világon a légszennyezettség tekintetében az első helyet foglalja el. Ez a becslések szerint akár hét évvel is csökkentheti a főváros lakóinak várható élettartamát. A különböző kormányzati kezdeményezések eddig nem tudták mérhetően kezelni a problémát.
Az emelkedő szennyezettségi szintek miatt Delhi összes általános iskolája online oktatásra tér át, további utasításig
- jelentette be csütörtökön a közösségi médiában Atishi főminiszter.
Az éves szmogválság számos más fennakadást is okozott a városban és egész Észak-Indiában, beleértve a járatok és vonatok késését és törlését. A kórházak arról számoltak be, hogy megugrott a légzési és gyomor-bélrendszeri problémákkal érkező betegek száma, ami az orvosok szerint egészségügyi válságot okoz a városban.
A kormány csütörtökön betiltott minden nem létfontosságú építkezést, és felhívta a polgárokat, hogy használjanak több tömegközlekedési eszközt, és kerüljék a szén és a fa fűtésű eszközök használatát.
Az intézkedések érvényességi idejének tartamát egyelőre nem közölték.
Észak-Indiában az elmúlt héten jelentősen romlott a levegő minősége.
A PM2,5 szennyező anyagok - a tüdőn keresztül a véráramba kerülő, veszélyes, rákkeltő mikroszemcsék - szintje szerdán több mint 50-szeresen meghaladta az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott napi maximumot.
A szmogért elsősorban az indiai gazdákat okolják, akik az avarokat égetik annak érdekében, hogy megtisztítsák a földjeiket a szántáshoz. Az avar égetés mellett a gyárakat és a közlekedést is felelőssé tették.
A hűvösebb hőmérséklet és a szélcsend szintén súlyosbítják a helyzetet és a legrosszabb még csak most kezdődik, mert a szennyezettségi szint jellemzően november végén és decemberben tetőzik és kitarthat egészen januárig.
India legfelsőbb bírósága idén októberben kinyilvánította, hogy a tiszta levegő alapvető emberi jog, és mind a központi kormányt, mind az állami szintű hatóságokat intézkedésre kötelezte.
A kritikusok szerint azonban a szomszédos államok élén álló rivális politikusok közötti viták - valamint a központi és az állami szintű hatóságok közötti viták - súlyosbították a problémát.
A politikusokat azzal vádolják, hogy nem akarják feldühíteni választókerületük kulcsfiguráit, különösen a befolyásos mezőgazdasági csoportokat. A delhi hatóságok számos kezdeményezést indítottak a környezetszennyezés kezelésére, amelyek a gyakorlatban kevés eredményt hoztak.
A Global Carbon Project nemzetközi tudóshálózat új megállapításai szerint
a bolygó felmelegedéséért felelős fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása idén rekordot fog dönteni.
A légszennyezés problémája nemzeti válságot okoz Indiában, a világ legnépesebb országában. A The Lancet orvosi folyóiratban 2019-ben megjelent tanulmány szerint Indiában 1,67 millió az idő előtti elhalálozások száma a rossz minőségű levegő miatt.
Ahogy arról az Origo korábban beszámolt, rekordszintű a légszennyezés a pakisztáni Lahorban is. A 13 milliós város már egy hete küzd a rendkívüli szmoggal. A levegőminőségi index ebben a hónapban többször is átlépte az 1000-es határt. A 300 fölötti érték már veszélyesnek számít.