A beszámoló szerint ezzel új rekord született: ez az első olyan alkalom, amikor a szél-, víz- és napenergiából, valamint fapellettből nyert energia aránya meghaladta ezt az energiagazdálkodási szempontból fontos arányt. Az időjárás is kegyes volt: a napos és szeles idő kedvezett a környezeti erőforrásokra épülő energiatermelésnek. Így, ha csak ingadozva és átmenetileg is,
a megújuló források használata 50,7 százalékot tett ki a teljes szigetországi ellátórendszerben.
A megújuló energiaforrások elleni egyik érv – a briteknél is –, hogy
a használatukra épülő termelésben jelentős a bizonytalansági tényező.
Elég egy kedvezőtlen időjárási fordulat, és máris kevesebb nap- vagy szél termelte energiával lehet gazdálkodni, mint a hagyományos hordozók (szén, gáz) viszonylag jól tervezhető felhasználásakor. Szkeptikus vélekedések szerint, a megújuló energiaforrások soha nem lesznek képesek a brit energiaszükségletet döntő mértékben kiszolgálni a hagyományos hordozók helyett.
Ezekre a kritikus hangokra egyre komolyabb válaszok érkeznek.
A megújuló erőforrások tiszta és környezetbarát jellegükön túlmenően, új gazdasági lehetőségeket rejtenek magukban a felhasználásukban érdekelt piaci szereplők, fogyasztók számára.
Ingadozás pedig a hagyományos hordozók oldalán is van.
Elegendő csak az árupiacok mozgásaira gondolni, melyek végső soron a végfelhasználóknál, azaz a háztartásokban, intézményekben is éreztetik hatásukat. A környezeti és időjárási hatások okozta ingadozás kiküszöbölésére jó megoldást jelenthetnek az otthoni energiatárolók (aktuális cikkünket a témában itt találja).
Nem a mostani az első jelentős energiagazdálkodási rekord a szigetországban. Az Egyesült Királyság energiagazdálkodási reformjában több fontos állomást regisztráltak a közelmúltban.
Két éve a teljes brit villamos energia termelés 23 százalékát még a szén adta, ám a tavalyi év végére ez az arány 9 százalékra csökkent.
Április 21-én, a Föld Napja alkalmából, egyetlen napra, de leállították az ország valamennyi szénerőművét, így 130 év után először „szénmentesen" működött az ellátórendszer. Majd május 26-án, a délutáni órákban, háztartási napelemek fedezték az ország teljes villamos energia szükségletének közel 25 százalékát.