Miután az amerikai fizetőeszköz maga mögött tudhat egy három éve tartó erősödési hullámot, egyre több devizapiaci befektető véli úgy, a zöldhasú nagy időszaka a végéhez közeledik. Nem véletlen tehát, hogy sokak szemében az euró lett az új kedvenc a több mint 5 ezer milliárdos devizapiacon – írja a Bloomberg.
Első ránézésre azonban nem könnyű elhinni, hogy az euró az élre törhet, lenyomva a dollárt. Az euróövezet ugyanis még mindig negatív betéti kamatot tart fönn, ahogy az Európai Központi Bank havi kötvényvásárlással támogatja az eszközárakat és a gazdaságot. Az elhalványuló politikai kockázatokkal együtt azonban a javuló gazdasági környezet a befektetők szemében egyre inkább azt jelenti, hogy
az eurójegybank lassan elkezdheti kivezetni az eszközvásárlási programját
– ahogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed tette 2014-ben. Az euró pedig egy több évig tartó raliba kezdhet, lemásolva a dollár teljesítményét.
Nem véletlen tehát, hogy a jelenlegi negyedévben
a befektetők öntötték a pénzt az euróba, aminek következtében a közös fizetőeszköz szinte minden vezető riválisával szemben izmosodni tudott
– amire 2013 óta nem volt példa. Mindeközben dollár gyengült a legfőbb devizákkal szemben ugyanezen időszakban.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint ráadásul az euró idén további emelkedés elé néz. Az európai deviza egyébként idén 5,9 százalékot erősödött ebben az évben, miután 6,4 százalékot szakadt a tavalyi negyedik negyedévben. Akkor a Donald Trumptól várt növekedésbarát politikával kapcsolatos optimizmus lenyomta az euró erejét.
Jóllehet a jelenlegi környezetben nyilvánvaló volna az euró vásárlása a dollár ellenében, egyes elemzők szerint talán érdemesebb olyan devizákkal szemben fogadni az euróra, melyek mögött negatív kamatszintek vannak – mint a japán jen.
Az euró az elmúlt két hónapban 7,6 százalékot erősödött a jen ellenében, ami jelentősebb, mint amit a dollár bármelyik vezető devizapár ellenében tudott produkálni. A Société Générale elemzője szerint
az euró sokkal lendületesebben emelkedhet a jennel szemben, mint a dollár.
Az európai devizát ugyanis egyelőre lenyomja az Európai Központi Bank agresszív élénkítése, de ahogy egyre közeledünk a szigorításhoz, csak idő kérdése, hogy az euró elkezdjen felpattanni.