Még mindig közel 6 százalékos gyengülést mutat ebben az évben a dollár index, noha a hét elején némi erősödést tudott produkálni. Ez pedig éles fordulatnak számít, tekintve, hogy a tavalyi negyedik negyedévben – Donald Trump megválasztását követően – a mutató 7 százalékot emelkedett – írja a CNBC. Az idei gyengülés hátterében az áll, hogy számos piaci szereplő elveszítette a bizalmát abban, hogy Trump valóban érdemi pénzügyi élénkítést, illetve adóreformot hajt majd végre.
Az elemzők viszont most úgy számolnak, hogy
a dollár Washingtonon kívül keres magának támogatást,
és ezt meg is találhatja az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedben, illetve az emelkedő állampapírhozamokban. A kötvényhozamok ugyanis két hete kezdtek el fölfelé kúszni, miután a világ számos központi bankja szigorú hangvételt ütött meg – és ezek közül a Fed a legerőteljesebb.
Ennek köszönhető, hogy több befektető úgy kalkulál, az év második felében összekaphatja magát a dollár. Az Amherst Pierpoint elemzői például 3-4 százalékos erősödést várnak általában a dollártól – kicsit többet az euróval, és kicsit kevesebbet a jennel szemben. Várakozásaik szerint az év végére az euró/dollár árfolyam az 1,04-es szinten áll majd, míg a font az 1,20 dolláros szintig süllyed.
Jóllehet a piacnak vannak kétségei azzal kapcsolatban, hogy a Fed elmegy-e idén három kamatemelésig, az jól látszik, hogy
egyre inkább olyan optimizmus kezdheti el hajtani a dollár árfolyamát, mint amilyet tavaly érzékelhettünk.
Csak most nem a fiskális, hanem a monetáris politikával összefüggő várakozások állnak a háttérben.
Mindazonáltal nem mindenkit öntött el a teljes optimizmus. Marc Chandler, a Brown Brothers Harriman vezető devizastratégája például arra számít, hogy a dollár index az idei év végére éppen meghaladja majd a 100-as szintet – miután 2015-öt a 140-es, míg a tavalyi évet a 103,75-ös szinten fejezte be.
Ezzel párhuzamosan a szakértő jelezte, bár az olyan gazdasági tényezők, mint a munkaerőpiac, valóban a javulás jeleit mutatják,
az ingatlan- és autóeladások okoznak némi fejfájást.
Emellett viszont Chandler hangsúlyozta, a jövedelmek nagyobb ütemben emelkednek, mint a fogyasztás, és úgy számol, az amerikai gazdaság erősödni fog az év második felében. Ez pedig várhatóan növelni fogja az emberek bizalmát a Fed szigorodó monetáris politikájában.