A feltörekvő piaci alapok összesen 2,2 milliárd dollárnyi tőkét vonzottak az augusztus 2-án véget ért héten, miközben a feltörekvő kötvényalapok 1,9 milliárdos beáramlást könyvelhettek el – idézi a Financial Times az EPFR adatait. A friss tőkével együtt idén már közel 90 milliárd dollár áramlott a részvény- és kötvényalapokba.
A feltörekvők iránti rajongást erősen támogatják a globálisan alacsony kamatszintek, illetve az amerikai dollár kitartó gyengesége. Ennek köszönhetően az MSCI Emerging Market részvényindex idén eddig több mint 23 százalékot izmosodott.
A gazdasági növekedés általánosan stabil, ami javítja az országok fizetési mérleg egyenlegeit. Vagyis a fiskális helyzet javuló trendet mutat a feltörekvő térségekben, miközben a piacok devizáinak volatilitása alacsony – mondja Bill Merz, a UB Bancorp Wealth Management stratégája. Hozzáteszi,
amíg a piaci értékeltségek magasak, a fundamentális tényezők kiemelt fontossággal bírnak
a kockázatvállaló befektetők szemében.
Érdekesség, hogy az EPFR adatai szerint a menedzserek egyre nagyobb kitettséget engednek meg maguknak a kisebb kötvénypiacokon. Ezt támasztja alá, hogy míg a brazil és az orosz kötvényalapokban felvett kitettségek 16, illetve 28 hónapos mélyponton vannak, Nigéria és Ukrajna tekintetében az átlagos súlyozás 2014 és 2011 óta nem volt ilyen magas.
A fejlett piacok körében a befektetők továbbra is az európai részvényalapokat preferálják az amerikaiakkal szemben.
Nem véletlen, hogy az európai részvényalapok már az egymást követő negyedik héten tapasztaltak tőkebeáramlást
– noha az utolsó héten ennak mértéke csökkent a megelőző héthez képest.
A konkrét európai piacok közül 51 millió dollár ment a brit részvényalapokba, míg a német alapok 109 millió dollárt vonzottak. Az európai részvényalapok menedzserei kiemelt figyelemmel követik a pénzügyi szektort, amely felé a kitettség 18 hónapja nem volt ilyen magas.
Ezzel párhuzamosan az amerikai részvényalapok az egymást követő hetedik héten szenvedtek el tőkekiáramlást –
június közepe óta ennek mértéke már meghaladta a 22 milliárd dollárt.
Ez részben annak tudható be, hogy az erős vállalati eredmények következtében az amerikai részvényindexek ismét csúcsokat döntöttek, egyre elviselhetetlenebbé téve ezzel a részvénypiaci értékeltségeket.