Az első fél év végére 845,4 milliárd forintra zsugorodott az átütemezett hitelek állománya a hitelintézeti szektorban: ez az előző negyedévhez képest hét, az 1 évvel korábbihoz viszonyítva pedig 58,5 százalékos csökkenést jelent - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
Abban viszont, hogy az átstrukturált hitelek mennyisége egy év alatt kevesebb mint a felére esett, szerepet játszott egy szabályozói változás is: a múlt év végéig ugyanis még ebben a kategóriában kellett nyilvántartani az átstrukturált kitettségeket a követelés lejártáig.
E körbe tartoztak a gyűjtőszámla-hitelek és a kapcsolódó deviza-, illetve forintosított kölcsönök is, ami jelentősen megnövelte a kimutatott állományt.
A 2017 januárjától hatályos jegybanki rendelet szerint viszont - bizonyos feltételek mellett - a hitelintézeteknek lehetőségük van az átstrukturált minősítés megszüntetésére.
Az érintett hitelek körének szűkítésétől függetlenül ugyanakkor mind a vállalati, mind a háztartási szektorban zsugorodik az állomány: utóbbiaknál például csak a második negyedévben, bő 30 milliárddal, 460,5 milliárd forintra esett vissza a kimutatott mennyiség.
Ennek eredőjeként az átütemezett hitelek súlya is fokozatosan csökken a hitelintézetek portfólióján belül: június végére 4,5 százalékra süllyedt a három hónappal korábbi 5,4 százalékról.
Ezzel együtt az is világosan látszik, hogy a tartozások átütemezése változatlanul nem garancia az adós helyzetének megnyugtató rendezésére. Az MNB adatai szerint június végén a teljes átstrukturált hitelállomány mindössze 57,5 százaléka, a háztartások átütemezett hiteleinek pedig mindössze 46 százaléka számított rendben teljesítőnek.