Franciaország irdatlan pofont kapott a bíróságtól a közelmúltban kelt ítélet szerint a Google-nek nem kell egy fillér adót sem fizetnie Franciaországban keletkezett bevételei után, mivel a cég székhelye, telephelye Írországban van, ezért a francia hatóság illetékesség hiányában nem adóztathatják. A francia pénzügyminiszter olasz, spanyol és portugál kollégájával azt kérte a bizottságtól, hogy dolgozza ki, miként lehet ezeket a cégeket ott megadóztatni, ahol a bevételük keletkezik.
A bizottság közleménye szerint az adórendszer modernizációja mindenképpen a legfontosabb feladatok között szerepel,
így az őszi Ecofin-on (ez a pénzügyminiszterek tanácsak az unióban, ahol valamennyi tagország minisztere részt vesz és vétójoggal rendelkezik a szavazásokon) ki fogják dolgozni az adóztatás szabályait.
Hogy ez miként fog kinézni, egyelőre nem világos, csak annyit szögeztek le a témában megszólaló uniós biztosok, hogy a bevétel keletkezésének helyén adóztatnák meg a cégeket.
A Google, Facebook, Amazon és más, a világ majd minden országában csak digitálisan jelen lévő vállalatok a statisztikák szerint feleannyi, vagy még kevesebb adót fizetnek, mint a többi szektorbéli vállalat, már ezért is reformra szorul a szabályozás.
Az unió nagy fegyvere az egységes társasági adóalapszámítás lenne, hiszen ez esetben nem tudnának azzal trükközni a vállalatok, hogy számukra előnyös szabályozást alkalmazó államokban létesítsenek telephelyet. A bizottsági közlemény le is szögezte: ez lenne a távlati és hosszabb távon is fenntartható terv.
A kérdést ugyanakkor nem csak a tagállamok körében kívánja megvitatni a testület, az OECD és a G20 szintjén is megfelelő javaslat kidolgozása a cél.
Hogy mikor lesz végleges adószabály, nagy kérdés, de az sem lesz egyszerű, hogy az ígérethez híven jövő év tavaszáig olyan jogszabályt dolgozzanak ki, amely minden tagállam számára megfelelő és elfogadható rendszert vezetne be a digitális vállalatok adóztatására.