Ahogy az amerikai ingatlanpiaci vásárlók folyamatosan versenyeznek a korlátozott számú elérhető ingatlanért, az eladók előtt megnyílik a tér az árak felemeléséhez – írja a Bloomberg. Nem véletlen tehát, hogy az S&P CoreLogic Case-Shiller legutóbbi felmérése szerint az országos ingatlanár index éves alapon 5,9 százalékkal bővült, miközben
a 20 legnagyobb várost és körzetét tömörítő mutató 5,8 százalékkal emelkedett, szemben az 5,7 százalékos elemzői várakozással.
Ezzel együtt a 20 város szezonális hatásoktól megtisztított havi drágulása 0,3 százalékos volt, miközben az elemzők 0,2 százalékos bővülésre számítottak.
Miközben tehát a vásárlók versenyeznek az egyre szűkebb kínálatért, az ingatlanárak emelkedése folyamatosan meghaladja a bérek emelkedését. Ez azt is segít megérteni, hogy augusztusban a használt lakások piacán miért képviseltek egy éve nem látott alacsony arányt az első lakást vásárlók. Mindeközben viszont a vásárlók saját tőkéjének aránya a vételkor 11 éve nem látott magasságba emelkedett az idei második negyedévben.
Ráadásul a következő hónapokban még tovább emelkedhetnek azingatlanárak, ahogy
a Harvey és az Irma hurrikánok pusztításai Texas és Florida egyes területein tovább csökkentették a kínálatot.
Az ingatlanok megfizethetősége pedig várhatóan továbbra is problémát jelent majd, mivel az értékesítéseket és az építkezéseket egyaránt keresztülhúzták a hurrikánok után szükséges munkálatok.
Ezzel egy időben viszont a kereslet oldaláról sem várható jelentősebb beszakadás, mivel az erős amerikai munkaerőpiac, illetve az alacsony hitelfelvételi költségek továbbra is tartják a reményt a jövőbeni lakásvásárlókban.
Noha az USA észak-nyugati térsége folyamatosan igen erős áremelkedéseket produkál, az olyan városokban is megugrottak az árak, mint Denver, Dallas vagy Las Vegas. Külön érdekes az utóbbi esete, mivel
Las Vegas a korábbi ingatlanár-összeomlás egyik legnagyobb elszenvedője volt.
Júliusban azonban már a harmadik legnagyobb éves alapú drágulást hozta össze.
Az S&P szakértői mindent összevetve arra számítanak, hogy az áremelkedések országos szinten folytatódni fognak, és egyre kevésbé csak a hagyományosan is drága területeken koncentrálódnak majd. Ennek egyik kiemelkedő oka pedig az említett texasi és floridai kínálati hiány lehet.
A szezonálisan kiigazított havi változások alapján egyébként Los Angeles és San Francisco produkálta a legnagyobb, 0,8 százalékos mértékű drágulást.