Továbbra is London a világ legnagyobb vonzerővel rendelkező pénzügyi központja. Ráadásul a brit főváros még növelni is tudta az előnyét New Yorkkal szemben, annak ellenére, hogy a brexit jelentős károkat okozhat a szigetország pénzügyi életében – írja a Business Insider.
Annak ellenére, hogy Frankfurt és Párizs is versenyben van azért, hogy a britek kilépése után megszerezze az Európai Unió pénzügyi központjának címét,
globális viszonylatban még mindig kevéssé látszik, hogy London vonzereje megtörne.
Ezt támasztja alá a Z/Yen globális pénzügyi központokat tömörítő indexe (GFCI), melyen London megszerezte az első helyet a 92 centrum közül.
A brit fővárost egyébként New York, majd Hongkong és Szingapúr követi. A rangsor olyan szempontok alapján dől el, mint az infrastruktúra vagy a magas képzettségű személyi állományhoz való hozzáférés. Külön izgalmas, hogy London 24 ponttal előzte meg New Yorkot, ami a legnagyobb különbségnek számít, mióta a kutatást 2007-ben elkezdték.
Ráadásul New York 24 pontot veszített a tavalyi mérés óta, ami az élmezőnyben a legnagyobb esésnek minősül. A szerzők szerint a jelenség mögött feltehetően az amerikai kereskedelmi politika körüli bizonytalanságok állhatnak.
Mindazonáltal a londoni pénzügyi szektor egyáltalán nem érezheti biztonságban magát. Ahogy a legerősebb brit pénzügyi lobbicsoport, a TheCityUk is figyelmeztetett, a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy nem világos, pontosan milyen megállapodás szerint fog Nagy-Britannia távozni az Európai Unióból.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a Z/Yen felmérés júniusi összegzése óta eltelt időszakban az EU és Nagy-Britannia közti tárgyalások hangvétele még a korábbiaknál is csípősebb lett. Nem véletlen tehát, hogy
az elmúlt időszakban számos bank jelezte, beindítják a menekülési terveket, melyek alapján elkezdik a költözést a brit fővárosból.
A nagy európai versenytársak közül egyébként Frankfurt a 23. helyről a 11. helyre erősödött egy év alatt, míg Dublin a 30. helyre futott be a tavalyi 33. helyezés után.