A Fundamenta által 25-35 évesek körében végzett reprezentatív kutatás szerint télen 20 ezer forintnál is többet költünk fűtésre, 23 ezer forint az átlagos fűtésszámla. A fővárosban fizetik a legkevesebbet, körülbelül 17 000 forintot, ezzel szemben falun a 30 ezer forintot is átlépheti a havi számla.
A Fundamenta-Lakáskassza szakértője szerint jelentősen le lehet faragni a költségekből, ha odafigyelünk otthonunk energiahatékonyságára.
A kutatásban megkérdezettek szinte kivétel nélkül a hőszigetelésben és a nyílászáró cserében látják ennek megoldását: a vidéken élő fiatalok 97 százaléka említette ezt a beruházást legfontosabbként,
de a fővárosiak és a kisebb városban élők is egyértelműen ablakcserével karcsúsítanák kiadásaikat.
Redőnnyel és egyéb árnyékolástechnikával a nagyobb városok lakói és a fővárosiak több mint fele segítené a hideg elleni védekezést, fűtéskorszerűsítéssel pedig a fővárosiak 45 százaléka, a kisebb városok, falvak lakóinak pedig harmada könnyítene így az anyagi terheken.
A megújuló energiaforrások is egyre népszerűbbek, főleg a városiak körében.
A megkérdezettek több mint fele telepítene napelemet, a kistelepülések lakóinak viszont mindösszesen 16 százaléka hasznosítaná a nap sugarait, a klímaberendezéseket pedig még kevesebben vennék igénybe az energiahatékonyság növelésére, a falun élőknek csupán 5 százaléka, míg a fővárosiak 25 százaléka lát ebben fantáziát.
A szakértő szerint a fűtésszezon kezdetekor mindenképpen érdemes nagyobb figyelmet fordítani a fűtőberendezéseinkre, és ha szükséges, lecserélni őket, hiszen azon túl, hogy elavult készülékeink jelentősen drágíthatják a havi rezsiköltségeket, meghibásodásuk veszélyes is lehet.
Akár fűtéskorszerűsítésre, akár hőszigetelésre szánjuk el magunkat, nem árt előre tervezni.
Ugyanis a korszerűsítés több százezer forintos beruházás is lehet, ami sok család számára nehézséget okozhat, ha egy esetleges meghibásodás miatt azonnal végre kell hajtaniuk a téli hónapokban.
A Fundamenta szakértője szerint érdemes erre a célra tudatosan félretenni, például lakáscélú megtakarítást indítani. Az állami támogatás kihasználásával már havi néhány ezer forintos ráfordítással a futamidő végén kompromisszumok nélkül vághatunk bele otthonunk korszerűsítésébe, amely alacsonyabb rezsicsekkek formájában vissza is hozhatja az árát.