Pénteken ismét csökkenést mutatott az arany árfolyama, és ezzel egyre távolabb kerül a szeptemberben megütött, több mint egy éve nem tapasztalt csúcsától – írja a Financial Times. Ezzel együtt a dollár több mint 1 százalékot erősödött az elmúlt hónapban a legfontosabb devizákból összeállított kosár ellenében.
A közeljövő ráadásul nem túlságosan ígéretes a sárga nemesfém számára. Különösen azért, mert az elemzők arra számítanak, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed decemberben 25 bázisponttal emelni fogja az irányadó kamatot.
A piaci várakozások szerint pedig jövőre még lendületesebb szigorítást folytathat az amerikai központi bank
– mondta Mihir Kapadia, a Sun Global Investments vezetője. A szakértő ezzel együtt rámutatott, Indiában is gyenge a szezonális kereslet az arany iránt.
A nemesfémnek akkor lesz esélye a talpra állásra, ha a piac már beárazta a decemberi kamatemelést. Addig nagy valószínűséggel nem indul be az emelkedési trend, kivéve ha súlyos geopolitikai kockázatok jelennek meg a színen – tette hozzá Kapadia.
Mindemellett az amerikai kötvényhozamok is emelkedést mutattak az elmúlt időszakban, párhuzamosan a dollár erősödésével. A 10 éves lejáratú amerikai állampapír hozama közép-európai idő szerint péntek délután közel 2 százalékos emelkedéssel 2,36 százalékon állt. Szeptember elején a 10 éves papír hozama még csupán 2,04 százalékon tartózkodott.
Az arany unciánkénti árfolyama egyébként 2009-ben emelkedett 1000 dollár fölé először, és
azóta tartja is magát a lélektani határ fölött.
Mindazonáltal a válság utáni kamatok új időszaka egyértelműen fenyegetést jelenthet a nemesfém értékére nézve.
Jelenleg az látszik – mondja Kapadia –, hogy
az aranypiaci befektetők számára az egyetlen remény egy geopolitikai sokk lehet, amely elkezdi eltolni a tőkét a menedékeszközök irányába
– az arany klasszikusan menedékeszköznek számít a kiemelten kockázatos időkben. Ezzel viszont az a probléma, hogy az ilyen geopolitikai sokkokat szinte lehetetlen előre megjósolni.