Ahogy az olyan nagy jegybankok, mint az amerikai Fed vagy az Európai Központi Bank elárasztották könnyű pénzzel a piacokat, a feltörekvő piaci országok előtt is megnyílt az út, hogy lecsapjanak a lehetőségre, és javítsák a mérlegeiket. Mindazonáltal ezt sokan nem tették meg, ami akár veszélyes trend is lehet – idézi a CNBC az S&P Global Ratings figyelmeztetését.
Törökország és Dél-Afrika jó példákat szolgáltatnak arra, hogy számos feltörekvő piaci ország kormánya úgy használta ki az olcsó tőkében rejlő lehetőségeket, hogy alig figyelt a makrogazdasági stabilitásra. Ezek a kormányok
sokkal inkább a rövidtávú politikai haszonszerzés reményében folytatták a gazdaságpolitikáikat
– mondja Moritz Kramer, az S&P szakértője.
Ráadásul mindez trendszerűnek nevezhető a fejlődő gazdaságokban. Az S&P szerint ennek oka az, hogy a globális pénzügyi feltételek olyan kedvezők voltak, hogy a politikusok egyszerűen nem törődtek az esetleges kockázatokkal. Ami igazán aggasztja az S&P szakértőit, hogy
most már csak igen kevés mozgástér van a további adósságfelhalmozásra, mielőtt a kamatok emelkedni kezdenének.
Van azonban egy olyan ország is, amely pozitív példaként szolgál. Ez pedig Portugália, amely úgy használta ki a kedvező feltételeket, hogy stabilizálta a gazdasági pozícióját. Ennek eredményeként az hitelminősítő öt és fél év után befektetésre ajánlott kategóriába emelte fel az országot.
Általában viszont problémát jelenthet, hogy a feltörekvő piacok
egyre nagyobb nyomással kell hogy szembenézzenek, ahogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank fokozatosan elzárja a likviditási csapot.
Az amerikai központi bank már el is kötelezte magát a szigorítás mellett, az eurójegybank döntéshozói pedig múlt hónapban kezdték meg a tárgyalásokat a visszavonulásról.
Ha pedig a pénzbőség időszaka valóban véget ér, nagy kérdés lesz, hogy mennyire üti majd meg azokat a feltörekvő piaci országokat, amelyek nem tudták kellően stabilizálni a gazdasági helyzetüket.