A tanulmány szerzői Davide Proserpio, a Dél-Kaliforniai Egyetem Marshall üzleti iskolájának egyetemi adjunktusa, Kyle Barron, a Nemzeti Gazdasági Kutatóiroda kutatási asszisztense, valamint Edward Kung, a Kaliforniai Egyetem közgazdász egyetemi adjunktus volt. A Wall Street Journal interjút készített dr. Kunggal a tanulmánnyal kapcsolatban.
Ez ugyan kicsinek tűnhet, de 2012 és 2016 között a bérleti díjak évente körülbelül 2,2 százalékkal emelkedtek, így ez 0,39 százalékos növekedés már korántsem nevezhető olyan kevésnek. Ugyanez igaz a lakásárakra is, amik évente átlagosan 4,8 százalékkal nőttek a vizsgált városokban – mondta dr. Kung.
Egy másik összesítés szerint az amerikaiak fizetésük több mint 30 százalékát költik albérletre, és ez 9 százalékkal emelkedett az elmúlt 14 évben. 2015-ben az amerikaiak egyharmada költötte bevételeinek 30 százalékát jelzálogra vagy bérleti díjra – tartalmazza a Harvard Egyetem Joint Center for Housing Studies kutatása.
Vannak, akik azt mondják, hogy az Airbnb nem elég elterjedt, hogy befolyásolja a lakásárakat és a bérleti díjakat, de ha egy helyi lakos hosszú távú bérleti lehetőséget keres, akkor azt fogja találni, hogy tizenháromból egy lakást az Airbnb ajánl, rövid távú bérléssel. Ugyanakkor a felkapottabb városrészekben ez az arány már egy az egyhez, vagyis minden potenciálisan hosszú távra kiadható lakás az Airbnb rendszerében szerepel”
– tette hozzá a tanulmány vezetőszerzője.
Feltételezzük, hogy az Airbnb a tartós bérleti lehetőségeket áthelyezi a rövid távú bérleti piacra, ami turistáknak vagy más, ideiglenes látogatóknak nyújt megoldást. Ez
csökkenti a hosszú távú bérleti lehetőségeket, és növeli az árat a hosszabb időre szóló bérleményt keresők számára.
A bérleti díjak pedig emelkednek a lakásárakkal együtt. És ezen az egyszerű kapcsolaton túl az Airbnb lehetővé teszi a lakástulajdonosoknak, hogy jövedelmüket a saját tulajdonukból hozzák létre, és ezáltal még értékesebbé tegyék otthonaikat – foglalta össze dr. Kung.