Számos könnyítésnek örülhetnek a Kínában működő külföldi befektetők. A legfontosabb módosítás az, hogy a jövőben 51 százalékra nőhet a részesedésük a közös tulajdonú cégekben. A kínai pénzügyminiszter-helyettes azonban azt is bejelentette, hogy az ország három év után eltörli a részvénytulajdonlással kapcsolatos korlátokat a pénzügyi szektor jelentős részében – írja a CNBC.
Noha a pekingi kormány nem adott meg pontos időtartamot a módosítások végrehajtásához, komoly könnyítés lehet a külföldi befektetők számára, ha az ország enyhíti a kontrollt a kínai bankok, biztosítótársaságok, valamint az eszközkezelő cégek tulajdonosi összetétele fölött.
A pénzügyminiszter-helyettes azt mondta,
itt az idő, hogy Kína lépéseket tegyen a pénzügyi szektor liberalizálása érdekében.
Mindeközben a Goldman Sachs vezérigazgatója bejelentette, elindítanak egy 5 milliárd dolláros befektetési alapot annak érdekében, hogy az amerikai vállalatok jobb hozzáférést kapjanak a kínai piachoz.
Lloyd Blankfein a CNBC-nek úgy nyilatkozott, hogy bankja megállapodott egy 5 milliárdos projektről a kínai szuverén vagyonalappal. A cél az, hogy Kína is támogassa az amerikai vállalatok hozzáférését a kínai piachoz.
A China Investment Corporation és a Goldman Sachs megegyezése két részből áll. Az egyik az alapba történő befektetésekről szól, a másik pedig az országok vállalatainak friss tőkebevonását támogatja. A Goldman egyébként az egyik első amerikai bank volt, amely betette a lábát a kínai piacra.
Blankfein egyébként Donald Trump amerikai elnök kíséretében utazott el Kínába, a Wilbur Ross kereskedelmi miniszter által vezetett delegáció tagjaként.
A bankvezér ezzel együtt olyan együttműködést sürgetett, amely mindkét nemzet számára egyaránt előnyös.
Az interjúban Blankfein hozzátette, ha a népességszám közti eltérést nézzük, elkerülhetetlen, hogy a kínai gazdaság lehagyja az Egyesült Államokat. Mindazonáltal hozzátette, a vásárlóerő tekintetében Kína már meg is előzte az USA-t.