Donald Trump elnöksége alatt az amerikai kormány egy üzletbarát gazdaságpolitikát támogat, amelynek része többek között a nemrég elfogadott adóreform is – mondta hétfőn a CNBC-nek Mike Ryan, a UBS Wealth Management vezető befektetési szakembere. Hozzátette azonban, az új elnök igencsak megváltoztatta a képet arról, hogy mi történhet meg Washingtonban. Ez pedig egyáltalán nem kockázatmentes.
A legutóbbi amerikai választások előtt Ryan szerint az olyan kérdések, mint az adóreform, a szabályozási környezet enyhítése vagy az infrastrukturális beruházások iránti érzékenység nem voltak aktuálisak. Ez Trump elnökségével megváltozott, amiért a UBS bank „magas osztályzattal" jutalmazná az USA vezetőjét.
A szakértő külön kiemelte az adóreformot, melynek decemberi elfogadása előtt
az adórendszer szerinte „egyáltalán nem volt hatékony".
Ezzel együtt a szigorú szabályozások olyan helyzetet teremtettek, amely visszafogta a befektetői bizalmat és rontotta az üzleti hangulatot – tette hozzá.
Éppen ezért a UBS-nél úgy látják, az adóreform (amely például 35-ről 21 százalékra vágta vissza a társasági adót) egyértelműen pozitív fejleményként értékelhető, még akkor is, ha a svájci pénzintézet nem minden várakozása teljesült a módosításokkal kapcsolatban. A teljes képhez hozzátartozik, hogy olyan befektetési guruk, mint Warren Buffett éppen azt a gazdasági rendszert kritizálják folyamatosan, amely bár kiszolgálja az üzleti világ érdekeit, mégis évtizedek óta hatalmas egyenlőtlenséget generál az Egyesült Államokban – és máshol is.
Mindemellett viszont a bank vagyonkezelői ágazatának egy másik vezetője, Mark Haefele hangsúlyozta,
Donald Trump politikája még mindig az egyik legfontosabb kockázati tényezőként szerepel a banknál.
A protekcionista politika és az Észak-Koreával kialakult konfliktus ugyanis könnyedén eltörölheti a jelenlegi kedvező helyezet. Kedvező helyzet alatt a banknál az egészséges növekedés, az alacsony infláció, valamint az alkalmazkodó pénzügyi feltételrendszer kombinációját értik.
Az amerikai politika mellett a UBS
a lassuló kínai növekedést emelte ki az idei év másik fontos kockázati tényezőjeként.
Hozzátették azonban, hogy optimisták a világ második legnagyobb gazdasága által kínált befektetési lehetőségekkel kapcsolatban. Éppen ezért a UBS Wealth Management felülsúlyozza a pozícióit a kínai részvénypiacon.