A 2017-ben tapasztalt látványos felülteljesítést követően a stabil makrogazdasági adatoknak, a felfelé korrigáló jövedelemvárakozásoknak és a reális értékeltségeknek köszönhetően 2018 újabb erős év lehet a kínai részvények számára.
Ami a makrogazdaságot illeti, a kínai kormány a konkrét növekedési célok helyett a növekedésminőségének javítására és kiegyensúlyozott fejlődés megvalósítására helyezi át a hangsúlyt.
Emiatt Kína növekedése a következő években némileg visszafogottabbá válhat, ahogy a gazdaságban a befektetések és a külső kereslet helyét a belföldi fogyasztás kezdi átvenni.
A Fidelity szerint összességében Kína fogyasztásának növekedése továbbra is egészséges ütemű lesz, és 2018-ban is meghaladja majd a GDP-növekedés és a befektetések ütemét. Ebben segítségére lesz a stabil munkaerő-piac, az erőteljes jövedelemnövekedés és a fogyasztók igényeinek folyamatos növekedése.
A vállalati jövedelmek kapcsán elmondható, hogy a kínai cégek 2018-ban a lendületes makrogazdasági növekedésnek és a mérsékelt inflációval jellemezhető környezetnek köszönhetően várhatóan 13-17 százalékos növekedést fognak felmutatni.
A kínálati oldalon tapasztalható reformok folytatása tovább javítja Kína termelési hatékonyságát és a vállalati jövedelmeket is.
Komoly támogatást nyújt majd a vállalati tőkekiadások emelkedésére utaló trend is. Az „új Kína" ágazatok, például az internet, az e-kereskedelem, a fogyasztási cikkek és a biztosítások terén fog végbemenni a legnagyobb mértékű tartós növekedés. A felfelé módosított jövedelemvárakozások továbbra is gondoskodnak a kedvező piaci hangulatról.
Az értékeltségekről azt kell tudni, hogy az MSCI China Index jelenleg 14,2-szeres 12-havi jövőbeli árfolyam/nyereség ráta mellett forog, a nyereségnövekedés mértéke pedig 13-17 százalék körül mozog.
Ez historikus mércével reálisnak mondható, és a többi globális és regionális indexhez képest az is marad.
A globális befektetőknek 2018-ban is a geopolitikai kockázatok okozzák majd a legtöbb fejfájást; 2018-ban főleg Észak-Korea rakéta- és nukleáris programja fogja fokozni a feszültséget. Az erősödő protekcionizmus és gazdasági nacionalizmus fékezheti a globális kereskedelmet és növelheti a térségben tapasztalható geopolitikai feszültséget is.
Emellett a kínai adósság mértéke is jelentős ütemben nőtt a 2008-as globális pénzügyi válság óta.
A háztartások adósságállománya például riasztó ütemben emelkedik, aminek fő oka a jelzálog- és fogyasztási hitelek volumenének bővülése.
Kína adósságállományának felhalmozódása a globális gazdasági és pénzügyi stabilitást is veszélyeztetheti. Mindazonáltal a döntéshozók már megtették az első lépéseket a magánszektor hitelállományának csökkentése felé, és a hitelállomány növekedésének és a vállalati adósság mértékének növekedése lassulni kezdett. Ez némileg enyhítheti a kínai adósságállományban rejlő kockázatokat, írja a Fidelity elemzése.
Hogy valami pozitívumról is szó essen: a kínai vállalati jövedelmek kellemes meglepetéssel szolgálhatnak, aminek hátterében a termékösszetétel és az üzemi hatékonyság javulása állhat. Mindez javíthatja a befektetői bizalmat és a piac teljesítményének további javulását idézheti elő. Raymond Ma fundamentális, alulról felfelé építkező megközelítésmóddal, elsősorban jó ütemben növekedő vállalatokba fektetve törekszik hosszú távú tőkenövekedést elérni.
A Fidelity szakembereszerint a részvényárfolyamok fő motorja a növekedés,
és az alfa-generálás legbiztosabb módja a jó növekedési kilátásokkal rendelkező vállalatok felkutatása és a portfólióba emelése.