Az elmúlt nyolc negyedévből hét során folyamatosan romlott a Nagy-Britanniában dolgozó bankárok hangulata – derül ki egy brit felmérésből, melyet a tavalyi negyedik negyedévben készítettek el, és összesen 92 pénzügyi vállalat munkatársainak véleményét összegzi. A bankárok elsősorban a brexit kellemetlen következményeit és ezzel együtt a font túlzott felértékelődését látták a legnagyobb kockázatnak – írja a Bloomberg. Ezzel együtt
a megkérdezett cégek harmadánál gondolták azt, hogy a pénzügyi piaci feltételek romlani fognak a következő hat hónapban.
A pénzügyi szektor optimizmusa egyre zsugorodott az elmúlt két évben, miközben a vállalatok szinte egyöntetűen hangot adtak aggodalmaiknak a brexittel kapcsolatos bizonytalanságok káros hatásaival kapcsolatban – mondta Rain Newton-Smith, a CBI vezető közgazdásza hétfőn.
Mindeközben a világ pénzügyi vezetői sokkal jobb hangulatban találkoztak Davosban a múlt héten, és alapvetően arra jutottak, hogy a világgazdaság javuló tendenciát mutat, ahogy az üzleti aktivitás egyre javul, a vállalatok pedig jól tudják felhasználni az olcsó forrásokat. Az egyik oldalról a Citirgroup vezérigazgatója például jelezte, készek arra, hogy az új forrásokkal még gyorsabb bővülést érjenek, míg a politika részéről az olasz miniszterelnök hangsúlyozta, az Európai Unió támogat egy kedvező brexit-megállapodást, melynek részesei a pénzügyi társaságok is.
Ezzel szemben Londonban inkább pesszimizmus uralkodik. Ezt támasztja alá, hogy a megkérdezettek mindössze 13 százaléka nyilatkozta, hogy kedvezőbben látja az üzleti élet jövőjét, mint a megelőző negyedévben, miközben 35 százalék csökkenő optimizmusról számolt be.
Tízből kilenc válaszadó pedig közölte, a brexit jelenti a legnagyobb kihívást London dominanciájára a világ egyik pénzügyi központjaként.
Ami a felmérésből egyértelműen kitűnik, hogy a pénzügyi szektor szereplőinek kiemelt fontossággal bír, hogy a brexittel összefüggő tárgyalások hogyan alakulnak. Itt pedig nem csupán a végeredményről van szó, de arról is, hogy a felek mennyire tisztán fogalmaznak, és mennyire egyértelműen jelzik, pontosan mit kívánnak elérni. Ezzel együtt viszont az is látszik, hogy nem egyértelmű a helyzet megítélése az iparág egészében. Egyes alszektorokban ugyanis, mint az életbiztosítás vagy a gépjármű-finanszírozás, növekvő optimizmus volt tapasztalható a felmérés szerint.