Erős pesszimizmus uralkodik az elemzők körében a brit gazdaság jövőjével kapcsolatban. A növekedési előrejelzés mediánja ugyanis maradt 1,4 százalékon, és a gazdaság várhatóan nem is fog érdemben bővülni 2019-ben sem. Bár a tavalyi 1,6 százalékos GDP-növekedés meghaladta a korábbi várakozásokat, még így is a leglassabb ütem volt az elmúlt öt évben – írja a Bloomberg az idei első, brit gazdasággal kapcsolatos felmérése alapján.
Az Egyesült Királyság gazdasága tavaly kezdett el szenvedni, amikor a font brexitszavazás utáni gyengülése már a fogyasztók számára is érezhetően megdobta az inflációt. Ez azonban nem tartotta vissza a jegybankot attól, hogy egy évtized utána először kamatot emeljen. A felmérés szerint idén még egy szigorítás várható, amely a Scotiabank szerint akár már májusban bekövetkezhet.
A kedden közreadott friss inflációs adatok megfeleltek az elemzői várakozásoknak. Kiderült ugyanis, hogy decemberben
a fogyasztói árak éves alapon 3 százalékkal emelkedtek, szemben a novemberi 3,1 százalékkal, amely öt és fél éves csúcsnak számított.
Noha ez a növekedési ütem relatíve kedvezőnek számít, még mindig meghaladja a Bank of England 2 százalékos célját, és mivel erősebb a jövedelmek növekedési rátájánál, tovább ronthatja a fogyasztói aktivitást. A tisztított maginfláció egyébként 2,5 százalékos volt, szemben a 2,6 százalékos elemzői konszenzussal, illetve az egy hónappal korábbi 2,7 százalékos adattal.
Mindemellett
a háztartások fogyasztása előreláthatóan 1,2 százalékkal gyengül majd ebben az évben, és 2019-ben is csupán 1,3 százalékos felpattanás várható.
Összevetésképpen, 2016-ig a fogyasztói aktivitás átlagos növekedése 2,3 százalékos volt.
Amennyiben a bérek emelkedésnek indulnak, és a fogyasztás is erősödik, az arra ösztönözné a Bank of England döntéshozóit, hogy már az idei negyedik negyedév előtt megemeljék a kamatszintet a jelenlegi 0,5 százalékról – vélik a kutatásban résztvevő egyes közgazdászok. Néhányan ezzel szemben úgy számolnak, hogy a központi bank még két évet várni fog a kamatok szigorításával.
Ezzel együtt a felmérések mediánja arra utal, hogy
a következő kamatemelés az idei év utolsó három hónapjában várható,
de 41-ből 10 közgazdász arra számít, akár már az idei második negyedévben is jöhet a szigorítás. Ez pedig igencsak felértékeli a Bank of England májusi kamatdöntő ülésének fontosságát, amikor is a központi bank frissíti a saját előrejelzését.
Az egyik leginkább agresszív prognózist a Scotiabank elemzője, Alan Clarke fogalmazta meg. Szerinte ha a növekedési kilátások javulnak, az infláció csökken, a bérek pedig emelkednek, akkor novemberben egy második kamatemelést is behúzhat a brit központi bank.