A kisebb összegű tartozások rendezésére a fizetési meghagyás a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás, hiszen bírósági per nélkül is hozzá lehet jutni a pénzköveteléshez. A fizetési meghagyások száma évről évre nő, 2016-ban 526 ezer eljárás indult, amelyek közel 90 százaléka sikeresen le is zárult. A tapasztalatok szerint már a fizetési meghagyás kézhezvétele is növeli az adósok fizetési hajlandóságát.
A január 1-jétől hatályos új szabályok szerint, a korábbi egymillióról hárommillió forintra emelkedett a fizetési meghagyás azon összeghatára, amely alatt kizárólag közjegyzőhöz lehet fordulni a követeléssel, bírósághoz nem. Hárommillió és harmincmillió forint között választható bármelyik eljárás, harmincmillió felett pedig kizárólag a bíróságot.
Ha az adós ellentmond a fizetési meghagyásnak, akkor az automatikusan bírósági perré alakul át, függetlenül az összeg nagyságától.
Az évi mintegy félmillió fizetési meghagyásos eljárás mindössze 6-7 százaléka alakul perré emiatt.
Ha a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, ugyanolyan hatályú, mint egy jogerős bírósági ítélet, ami alapján végrehajtás is kezdeményezhető"
– mondta dr. Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) elnöke.
A fizetési meghagyásos eljárás gyorsíthatja a pénzkövetelések érvényesítését.
Ennek segítségével akár néhány héten belül a pénzéhez juthat az, akinek tartoznak, szemben az olykor évekig elhúzódó peres eljárással.
Az FMH eljárás megindításához ráadásul nincs szükség a ki nem fizetett számlák, szerződések vagy más bizonyítékok csatolására sem.
Immár az egyéni vállalkozók is csak elektronikus úton, a MOKK elektronikus rendszerén keresztül kezdeményezhetik az eljárást. Továbbá minden elektronikus ügyintézésre kötelezett - így a cégek, egyéni vállalkozók is - kizárólag elektronikus úton élhetnek ellentmondással is a fizetési meghagyással szemben.
Ha nem így járnak el, a közjegyzőnek hiánypótlás nélkül vissza kell utasítania az ellentmondást.
A jogi képviselő nélkül eljáró magánszemélyek és társasházak ugyanakkor a továbbra is kérelmezhetik papír alapon a fizetési meghagyás kibocsátását bármely közjegyzőnél.