Döbbenetes növekedést produkált a franciaországi bioszektor – írja az Agrárszektor.hu. Akkor a kereslet a termékek iránt, hogy a termelők csak egy részét képesek kiszolgálni.
A 2016-os adatok alapján, Franciaországban a bioszektor bevétele elérte a 7,15 milliárd eurót, azaz nagyjából 2200 milliárd forintot. Ez tizenhét év leforgása alatt hétszeres növekedést jelent.
A kereslet óriási a gazdálkodók terményei iránt.
Egy 2017-es jelentés szerint, tíz franciából kilenc fogyaszt ilyen termékeket, heten pedig azt rendszeres fogyasztóként jellemezték magukat. A vásárlók mindinkább tudatosabbak, a felmérések szerint, az állatok jóléte és a fenntarthatóság éppúgy fontos számukra, mint a környezettudatosság.
A francia feldolgozók pedig jelenleg mindent megvennének, ami biogazdálkodásból származik.
Nagy kereslet van például biogabonára, amit a sör-, liszt- és takarmánygyártásban is használnának. A hazai gazdálkodók alig a harmadát tudják szállítani az élelmiszeripar igényeinek.
Azok a gazdák, akik termelésüket erre a módra állították át, napjainkra magasabb jövedelemszintet tudhatnak magukénak. Több gazdálkodó működésének túlélést köszönheti a biotermékeknek, hiszen a hagyományos termékek felvásárlási árait a nagy kereskedelmi láncok nyomottan tartják. A biotermékekért ellenben hajlandók magasabb árat fizetni.
Munka pedig van bőven. A feldolgozóipar és a fogyasztók igényei olyan ütemben nőnek, hogy például
a biogabona termelését 5 év alatt a duplájára kellene növelni ahhoz, hogy az igényelt nagyságrend rendelkezésre álljon.
Franciaországban több mint 2,5 millió hektárnyi területen, több mint 26 ezer gazdálkodó folytat biogazdálkodást.