A világ nagyvárosai közül az indiai pénzügyi, kereskedelmi és szórakoztatóipari központnak számító Mumbai vezeti a listát, ha arról van szó, hol lehet a legjobban keresni külföldi munkavállalóként – idézi a Bloomberg az HSBC Bank International kutatását.
Ha valaki külföldiként az indiai szubkontinens legnagyobb népességű városába költözik, akkor
átlagosan 217 165 dollárt (közel 55,5 millió forint) kereshet évente.
Ez több mint a duplája a külföldiek által megkeresett átlagnak, amely 99 903 dollár (25,5 millió forint) – derül ki a jelentésből.
Érdekesség, hogy az HSBC listájának első 10 helyére sem tudott bekerülni London, mivel a brit főváros csupán a 11. lett. Mumbai aranyérme után a második helyre egyébként San Francisco (207,2 ezer dollár) futott be, míg a harmadik Zürich lett 206,9 ezer dollárral. Az első 10 helyre sorrendben az alábbiak tudtak még beérni: Sanghaj, Genf, New York, Los Angeles, Jakarta, Hongkong, valamint Párizs.
Noha az Ázsiában dolgozó külföldiek általánosan kedvezőbb anyagi juttatásokban részesülhetnek, a kontinens összes térsége gyengén szerepelt, ha a konkrét munkalehetőségekről van szó. Még a több mint 18 millió lakosú Mumbai sem tud elég jó állást kínálni a külföldieknek ahhoz, hogy lenyomja a brit és az amerikai célállomásokat.
Ennek oka, hogy
az amerikai és brit technológiai központok a legvonzóbb célvárosok azoknak a külföldi szakembereknek, akik szeretnének előrelépni a karrierjükben
– mondja Dean Blackburn, a kutatás vezetője.
Jó példa a fenti eltérésre Dublin, amely Európa egyik technológiai központjának számít. A város bekerült az első ötbe a lehetőségek tekintetében, viszont a fizetések terén a globális átlag alatt kapott csak helyet. Mindazonáltal az Írországban dolgozó külföldiek 61 százaléka arról számolt be, hogy javulást tapasztalt a magánélet és a munka egyensúlyának szempontjából.
Érdemes még kiemelni Svájcot, mivel az alpesi ország korábban vezette a külföldiek fizetéseit tömörítő listát. Az ország most két várossal tudott felkerülni a top 5-be. Az egyik Zürich, amely olyan bankoknak ad otthont, mint a Credit Suisse vagy a UBS Group, de a Google mögött álló Alphabet is üzemeltet székhelyet a városban. A másik Genf, ahol pedig a világ olyan jelentős nyersanyag-kereskedő vállalati működnek, mint a Trafigura Group vagy a Mercuria Energy Group.
Svájc helyzete egyébként is kivételes, mert bár rendkívül magasak a megélhetési költségek, az országba költöző külföldiek 77 százaléka arról számolt be, hogy
a magas bérek, illetve az alacsony személyi jövedelemadók kombinációja több elkölthető jövedelmet hagy a zsebükben.
A megkérdezettek több mint fele emellett úgy nyilatkozott, még az igen drága ingatlanpiac mellett is jobban él, mint otthon.