Sokáig tartó, 10-20 éves megállapodást tervez az olajpiacon az OPEC és Oroszország – mondta a Reutersnek New Yorkban Mohammed bin Salman, szaúdi koronaherceg. A felek közti együttműködés még 2017 januárjában kezdődött, és a kibocsátás-csökkentésék révén azt célozza, hogy a nagy kitermelők stabilizálják a nyersanyag árfolyamát.
Az OPEC és szövetségesei azonban igyekeznek a teljes képet nézni, és előre gondolkodni. Nem akarják ugyanis, hogy az együttműködés gyors lezárása újabb kellemetlenségeket hozzon magával a piacon. Az együttműködés azt követően született meg, hogy 2016-ra az olaj hordónkénti árfolyama 30 dollárra szakadt a 2014-ben mért több mint 100 dollárról.
A közös projekt ráadásul láthatóan sikeres, ha azt nézzük, hogy a fekete arany ára 70 dollárig emelkedett.
Az egyetlen igazi ellenszél az Egyesült Államokból érkezik, ahol a lendületes palaolaj-kitermelés határt szab az erősödésnek.
Oroszország egyébként soha nem volt az OPEC tagja, de már korábban is előfordult, hogy az 1990-es években együttműködött a szervezettel. Évtizedes távlatú megállapodásra azonban még soha nem volt példa.
Ezzel párhuzamosan Mohammed herceg jelezte, az állami kézben lévő Saudi Aramco olajóriás tőzsdére vitele (a vállalat 5 százalékát dobnák piacra a tervek szerint)
2018 vége és 2019 eleje között lehet aktuális, de ezt elsősorban a piaci helyzettől teszik függővé.
Ez a kommunikáció összecseng a korábbiakkal, mivel a szaúdi vezetés nemrég hangsúlyozta, nem rohannak sehova, és alapvetően a piaci feltételeken múlik, hogy mikor ütik nyélbe az üzletet.
Jelenleg az a terv, hogy első körben a hazai tőzsdén (Tadawul) indulhat be a kereskedés a világ legértékesebb olajcégének tartott Aramco papírjaival. Nem véletlen tehát, hogy a szaúdi börze lendületesen készül az üzletre. „Mindent megteszünk, hogy felkészüljünk az Aramco piacra lépésére" – mondta a CNBC-nek Sarah Al-Suhaimi, a Szaúdi Értékpapírtőzsde elnöke.
A Tadawaul egyébként számos változtatást eszközölt az elmúlt két év során, melyek elsősorban azt célozták, hogy könnyebben elérhetővé tegyék a börzét a külföldi befektetők számára. A szaúdi tőzsde számára hatalmas lépés lenne az Aramco, mivel ez lehetne a világ eddigi legnagyobb elsődleges nyilvános részvénykibocsátása (IPO), amivel
a társaság 1 és 2 ezer milliárd dollár közötti piaci értékeltségeket szerezhet.
A hazai IPO után a tervek szerint az Aramco a nemzetközi porondra is kiléphetne a részvényével, várhatóan New Yorkban vagy Londonban.