Szaúd-Arábia és az állami kézben lévő Saudi Aramco olajcég készen áll arra, hogy idén nyélbe üsse a cég egy részének tőzsdére vitelét, azonban a vállalat vezetői és az állam egyaránt azt tartja szem előtt, hogy mikor jön el a megfelelő pillanat az üzlethez – mondta a CNBC-nek Khalid Al-Falih szaúdi energiaminiszter.
Hozzátette,
a világ legnagyobb vállalataként számon tartott Aramco kezdeti nyilvános részvénykibocsátása (IPO) akár már idén megvalósulhat,
de akár csúszhat is, ha későbbi időpontot látnak kedvezőbbnek a döntéshozók. A legfrissebb információk szerint a terv az, hogy a társaság papírjait első körben a helyi tőzsdén, a Tadawulon bocsátják piacra.
Tekintve, hogy korábban számos bizonytalanság volt az Aramco tőzsdére vitelével kapcsolatban, az új nyilatkozat legfontosabb eleme az, hogy Al-Falih egyértelműen kijelentette, a szaúdiak felkészültek arra, hogy akár már az idei év második felében összehozzák az üzletet. Mindazonáltal
az is fontos jelzés a piacok számára, hogy a vezetés nem pánikol az időzítéssel kapcsolatban, és készek megvárni a piac számára megfelelő időpontot.
Az IPO-val kapcsolatban az is világos, hogy bár először a szaúdi tőzsdén történhet meg, a cégnél régóta fontolgatják a külföldi piacra lépést, és képben van még London, New York, valamint Hongkong is.
Ezzel együtt Al-Falih hangsúlyozta,
szabályozói szempontból semmi akadálya nincs az üzletnek,
az Aramco pedig már úgy állítja össze a 2017-es eredményeit, hogy azok megfeleljenek a nemzetközi mércéknek is.
A miniszter mindemellett beszélt az Oroszországgal kialakított kapcsolatról is, ami egy ideje meghatározó, tekintve, hogy az OPEC és Oroszország között szoros együttműködés alakult ki az olajpiac normalizálása érdekében.
Al-Falih kiemelte, hogy folyik az együttműködés és a tapasztalatcsere a két ország között, és tejesen reálisnak tartotta, hogy orosz vállalatok beruházzanak a szaúdi beszállítói láncokba.
Az Aramco kapcsán jelezte, az IPO nyitott lesz minden befektető felé,
és számítanak arra, hogy orosz tőke is részt fog venni az üzletben. Ez azonban egy vonalban lenne a nemzetközi befektetői közösség álláspontjával, hiszen a világ minden tájáról érdeklődnek az Aramco üzlet iránt.
Miközben az Aramco tőzsdére vitelén keresztüli tőkebevonás fontos eszköz Szaúd-Arábia számára annak érdekében, hogy diverzifikálja olajfüggő gazdaságát, Al-Falih az olajpiacról és az OPEC stratégiájáról is nyilatkozott.
Jelezte, az OPEC és szövetségeseinek kitermelés-csökkentő projektje
nemcsak Szaúd-Arábiának vagy Oroszországnak, de az amerikai palaolaj szektornak is kedvező.
Az OPEC tagjai és Oroszország legközelebb júniusban találkozhatnak, hogy megtárgyalják a stratégiát, amelynek alapja jelenleg az, hogy napi 1,8 millió hordónyi olajat visszatartanak a piacról, az árfolyam támogatása érdekében.
Hozzátette, júniusban át fogják tekinteni a piac kiegyensúlyozása érdekében meghatározott konkrét célokat, de kiemelte, még akkor sem akarnák a lovak közé dobni a gyeplőt, ha a piac teljesen normalizálódna. Ennek oka, hogy meglátásuk szerint az olajpiac gyorsan kizökkenhetne az egyensúlyinak tekintett állapotból.
Al-Falih egyébként a csütörtökön közzétett interjú ideje alatt az Egyesült Államokban tartózkodott, hogy más szaúdi tisztségviselők társaságában szorosabbra fűzze a viszonyt az USA-val, illetve további befektetési lehetőségekről tárgyaljon.