Az elismert arabica termelő kelet-afrikai nemzet már makadámdió termeléséről is híres, és a világ harmadik legnagyobb termesztője, hála a kínai kereslet növekedésének – állítja a Nairobi központú Nawiri Agribusiness vállalkozás, amely több ezer kistermelőt tömörít és képvisel.
A hántolatlan dióféle kilója a szezon kezdetén 180 kenyai shillingre (460 forint) emelkedett, és Alfred Busolo, a kenyai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Hatóság vezetője szerint akár a kétszáz shillinget (510 forint) is elérheti – a kilónkénti ár tavaly decemberben még 70 shilling (180 forint) volt. Ezzel szemben sok kávétermelő veszteségekkel küzd, mivel a kávébab kilónkénti ára körülbelül 0,55 amerikai dollár, vagyis 140 forint.
A farmerek szerint ez az új arany. Mindenütt, ahol a kávé is megterem, ott a makadámdió is, és egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel
– nyilatkozta Loise Maina, a Nawiri Agrobusiness egyik alapítója a Bloombergnek.
A kávétermelés hosszú múltra tekint vissza az országban, 1989-ben 130 ezer tonnás rekord mennyiségű kávébabot szüreteltek, de az azóta eltelt években folyamatosan csökkent a kávétermelés, és az utóbbi években 38.620 tonnára csökkent. Szemben
a makadámdió termeléssel, amely tavaly öt százalékkal 41 614 tonnára ugrott, két év alatt egyébként összesen 20 százalékot emelkedett a termelési ráta.
A tavalyi makadámdió termelés értéke 7,49 milliárd kenyai shilling volt, a kávéiparé 15,9 milliárd shilling – a kenyai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Hatóság adatai szerint.
Az ország vulkanikus talaján, amely a kávészemek erőteljes savas és gyümölcsös aromáját adja, ma már zömében makadámdió-termesztés folyik. Az előrejelzések szerint egyébként a kenyai termelés az elkövetkező négy évben tovább fog nőni. A legfrissebb statisztikai adatok szerint a makadámdió legnagyobb importőre az Egyesült Államok, amelyet Kína és Japán követ.