Az Észak-Koreával foglalkozó portálnak, a Daily NK-nak, több, egymástól független kínai forrás megerősítette, egyre üresebbek a Kínában működő észak-koreai éttermek.
Az egyik beszámoló szerint forgalom nélkül működik a Shenyang-ban található, a Phenjan-lánchoz tartozó észak-koreai étterem is, amely egészen mostanáig nagyon kedvelt volt mind a helyi kínaiak, mind az ott megforduló külföldiek körében.
A kínai forrás jelezte: a kongó étteremmel kapcsolatban megpróbálta szóra bírni az ott dolgozó észak-koreai felszolgálónőket,
akik elzárkóztak a válaszadástól.
Feszültnek és tanácstalannak tűntek.
Egy másik forrás azt mondta, korábban nem tudott úgy elmenni a Kína és Észak-Korea határához közeli, kínai oldalon működő étterembe, hogy az ne lett volna mindig tele. Most viszont a helyi lakosok nagy ívben elkerülik az egységet.
Ahogy az Origo bemutatta, az észak-koreai rezsim egészen sajátos felfogásban tekint az éttermi vendéglátásra. A számos országban jelen lévő észak-koreai éttermekkel kapcsolatban több beszámoló megemlíti, hogy várakozáson felülien jól főznek, és sajátos „ízt" adnak az ételhez az ott látható zenés-táncos produkciók. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, mik lehetnek az aggályok egy ilyen egység felkeresése kapcsán. Az ottani költéssel ugyanis a kíváncsi turista vagy üzletember, közvetett módon, de a rezsimet támogatja a jellemzően dollárban fizetendő számla értékével.
A beszámolók kiemelik: drasztikusnak tekinthető a váltás, amit jelenleg tapasztalni lehet, a nem is olyan régen még nyüzsgő vendéglátó-helyeken.
Feltételezések szerint, az éttermek kiürülésnek ahhoz lehet köze, hogy a kínai kereskedelmi minisztérium
betartja a vonatkozó ENSZ-határozatot az országban működő, észak-koreai gazdasági érdekeltségek bezárásáról.
Ebbe beletartoznak a vegyesvállalatok is, és minden olyan létesítmény, gazdasági szervezet, amelynek tevékenységével a rezsim keményvalutához juthat.
Könnyen lehet, hamarosan az éttermek már ki sem nyitnak,
az ott dolgozókat pedig akár haza is küldhetik.
Szingapúr már néhány hete bejelentette, hazaküldi a területén dolgozó észak-koreai vendégmunkásokat, akik munkája szintén az ott megkeresett pénzük miatt fontos Phenjannak. Emlékezetes lehet az is, hogy Észak-Korea nemrég nőket és egyetemistákat is Kínába küldött azért, hogy ott munkát vállaljanak, illetve éttermekben dolgozzanak. A vélekedések szerint, ezt a jelenséget számolhatja föl most Peking, aminek – a jelek szerint – az éttermek is áldozatul eshetnek.