Újra csilloghat a fekete arany

olaj
SWEETWATER, TX - JANUARY 19: An oil pumpjack works on January 19, 2016 in Sweetwater, Texas. Global oil prices continue their downward fall with U.S. oil dropping towards $27 a barrel, its lowest since 2003, on worries about global oversupply. Following a diplomatic agreement on nuclear fuel with America, Iran has forecast it will add 500,000 barrels per day to global production, following the lifting of sanctions. Spencer Platt/Getty Images/AFP
Vágólapra másolva!
Miközben a részvénypiacok jócskán próbára teszik a befektetők idegeit, az olaj árfolyama külön utakon jár. Ennek oka, hogy a világgazdasági bővülés érett szakaszba lépett, ami fokozza a nyersanyagok – így az olaj – iránti keresletet is. Az emelkedő olajár hatására természetesen a kitermelés növekedésére is számítani lehet, a K&H befektetési szakemberei szerint azonban a jelenlegi környezetben aranyat érhet egy olajpiaci befektetés.
Vágólapra másolva!

Március óta látványosan külön utakon jár az olaj árfolyama a részvénypiacokhoz képest, amire jó ideje nem volt példa. „Az olajpiaci árfolyam-emelkedés leginkább a keresleti oldaltól függ, hiszen a kitermelés jelentős részét az OPEC szinten tartja.

Támogató környezet

Jelenleg a világgazdaság növekedése a nyersanyagpiacokat támogatja, így a fokozódó kereslet áremelő hatása érvényesül az olaj világpiaci árában. Ezt támasztja alá az is, hogy az új amerikai kitermelési csúcs ellenére a tengerentúli készletadatok közel 5 éves mélypontra zuhantak.

A fogyasztás felfutását tehát nem tudja követni a kitermelés, ami egyértelműen felfelé hajtja az árakat"

– tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

A gazdasági növekedés áremelő hatását fokozhatja, hogy több fronton is fokozódnak a geopolitika kockázatok. Egyfelől Donald Trump előhozakodott Irán újbóli szankcionálásának gondolatával, ami negatívan érinthetné az ország napi 3,8 millió hordós kitermelését. Másfelől az amerikai-szíriai-orosz háromszög egyre komolyabban fenyegetőzik rakétatámadásokkal. Oroszország Szíria pártját fogja, amire válaszul

Donald Trump szankciókkal sújtott több nagy orosz vállalatot, ez pedig komoly hatással bírt az orosz tőzsdére és a rubel árfolyamára is.

Szaúd-Arábia egyelőre csendben szemléli a fejleményeket, hiszen számára egy 80 dolláros olajár gyógyítaná a sebeket a költségvetésben tátongó lyukon.

Kockázatok és mellékhatások

A mérleg serpenyőjének másik oldalán Donald Trump esetleges kereskedelmi háborúja áll, mivel

a Kína és Amerika közötti csatározás komoly lyukat üthet a világgazdasági növekedés pajzsán.

Ennek hatása már egyértelműen látszik a részvénypiaci árakon, miközben a jegybankok egyre inkább lekapcsolják a „likviditási lélegeztető gépet".

További emelkedések jöhetnek az olajpiacon Forrás: DreamsTime

„Az olaj piacán látott folyamatok jelenleg a vételi oldalt – és ezzel az áremelkedést – támogatják, ugyanakkor az amerikai készletek esetleges emelkedése, vagy a geopolitikai kockázatok csökkenése újra 60 dollár irányába fordíthatná vissza az árfolyamot. Egy ilyen forgatókönyv bekövetkezése miatt a befektetők egyelőre nem rohamozták meg a nyersanyagpiacot, de

idén új értelmet nyerhet a fekete arany elnevezés, és a jelenlegi környezetben aranyat érhet egy olajpiaci befektetés"

– hangsúlyozta ki a befektetési szakember.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!