Egyelőre nem ismert, mekkora értékű üzletet kötne egymással a Google és a Nokia, de már a pletykák hatására is emelkedni kezdett mindkét cég piaci értéke, írja a Bloomberg. Ha létrejön a megállapodás, az eddigi légiinternet-szolgáltatónak, vélhetően alaposan fel kell kötnie a nadrágot.
Az értesülések szerint, az Alphabet-nek a Nokia Oyj's-re, azaz a finn vállalat repülős szélessávú hozzáférési szolgáltatására fáj a foga.
A Nokia megoldása ugyanis alkalmas arra, hogy műhold közvetítése nélkül is kapcsolatot teremtsen a föld és egy repülőgép között. Ha pedig ez megvan, akkor a repülőgép kabinjában utazók számára – némi fejlesztés árán –
lehetőség nyílik nagysebességű wifi kapcsolódás felkínálására is.
A repülőgépek fedélzetén megvalósított internetet-hozzáférés évek óta kritikus pont, és az ügyfelek, illetve az utasok részéről legigényeltebb szolgáltatások közé tartozna.
A probléma részben technológiai, azaz a próbálkozók jelentős része
sem kellően stabil, se kellően gyors kapcsolatot nem tud felkínálni.
A fennálló nehézségek okán, igen gyakran borsos szolgáltatási díjat kérnek az utazótól azért, hogy repülés közben kapcsolódhasson az internetre – már amelyik légitársaságnál illetve gépfedélzeten, erre lehetőség nyílhat.
A Reuters úgy értesült, a felek közel állnak a megállapodáshoz, de a tárgyalások jelen szakaszában még megeshet az is, hogy valamelyik cég visszatáncol az üzlettől. Mindazonáltal ez utóbbira kisebb az esély a források szerint.
Ha pedig létrejön a megállapodás, azzal komoly kihívója lehet a Gogo-nak, a jelenlegi legfontosabb szolgáltatónak a repülős internet piacán.
A Nokia jelenleg inkább 5G fejlesztéseire koncentrál, kevesebb gondot fordít erre a szegmensre, így megoldása sem igazán elterjedt. Ha azonban partnerségre lép a Google-holdinggal – illetőleg, az Alphabet felvásárolja a Nokia ezen szolgáltatási portfólióját –, úgy a Gogo erős és eltökélt versenytársat kaphat.
A Google kommunikációs csapata jelezte: a vállalat számára kiemelten fontos a mobilszolgáltatások fejlesztése.
A cégnek elemi érdeke, hogy keresőmotorjukat és legnagyobb platformjaikat, például a YouTube-ot, minél egyszerűbben és gyorsabban, minél több helyről el lehessen érni,
hiszen bevételük jelentős része köthető ezekhez a világszerte használt szolgáltatásokhoz.
A Google-nál azt is megerősítették, továbbra is elkötelezettek a mobilhálózatokkal és azok háttér-technológiáival kapcsolatos fejlesztések előmozdításában.