Hírek szerint már a napokban zöld utat kaphat az uralkodótól Szaúd-Arábia saját szórakoztatóközpontjának megépítése – írja a CNBC. Mint annyi más, az elmúlt években bejelentett fejlesztés, ez a projekt is Mohammad bin Szalmán koronaherceg kezében van, aki egyelőre megállíthatatlannak tűnik a Vision 2030 névre keresztelt átfogó országreform-program megvalósításában.
Ahogy a közleményből kiderül, már tavaly áprilisban bejelentették, hogy Szaúd-Arábia saját, kulturális, sport és szórakoztatási célokat szolgáló, illetve ilyen funkciókat ellátó központot épít.
Sőt, valójában nem is központot.
A szaúdi vezetés következetesen városnak hívja a Rijádtól délnyugatra, egy 334 négyzetkilométeres területre megálmodott szabadidő- és élményparkot.
A jelek szerint ezen belül még egy szafari park és a motorsportokat kiszolgáló létesítmény is helyet kap majd.
Hyperloop, a turisztikai nyitás, a sivatagi szuperváros bejelentése, a nők volánhoz engedése, a mozik újranyitása, és most az új szórakoztató központ – az első kommentárok szerint Szaúd-Arábia mindent megtesz, hogy arculatát a világ azon pontjain is szalonképessé tegye, ahonnan eddig csak rosszalló pillantásokat kapott néhány konzervatív, a Nyugat részéről megkérdőjelezett társadalmi gyakorlata miatt.
Sőt, hamarosan a tétként valódi pénzzel játszott kártyajátékok - azaz szerencsejátékok - is legitimmé válhatnak az országban.
A szaúdi illetékesek egyenesen a Disney-parkok kihívójának szánják a többféle témaparkkal, és ígéretük szerint, kiemelkedően magas színvonalon megépülő mesevárost.
Ami, ha megépül, komoly pénzt hozhat a szaúdi államnak, amely azon dolgozik, hogy gazdaságának szerkezetét átalakítsa, és egyre kevésbé függjön a kőolajtól.
Az is cél, hogy ezzel egyidejűleg, más szektorokban új munkahelyek jöjjenek létre.
Ha az élményközpont megépül, úgy a turisták értékes dollárjukkal járulhatnak hozzá ezeknek a céloknak a teljesítéséhez.
Sehol máshol nem szórakoztatják el így a dollárt, mint ebben az országban
A keményvaluta megszerzésének kétség kívül avatott szakértői ülnek Kim Dzsongun latorállamában, Észak-Koreában. Az Origo például itt írt arról, hogy a receptet ott is ismerik és alkalmazzák: a lóversenyeken a helyiek vagy esetleg a turisták által elköltött pénz, az államkasszát gyarapítja.Az átfogó reform részeként, a szaúdi kormányzat azt szeretné elérni, hogy a háztartások kultúrára és szórakozásra elköltött kiadásai jelentősen emelkedjenek 2030-ig. Most a háztartások jövedelmeik alig 3 százalékát fordítják ilyen célokra, ennek mértékét a következő bő évtizedben megduplázná a rijádi vezetés.
A változtatásokat vezénylő bin Szalmán koronaherceg valamennyi megszólalása alkalmával hangsúlyozza,
az országreform nemcsak gazdaságról, hanem társadalmi és kulturális átalakulásról is szól.
Ennek része a csodaváros is, amely egyszerre tölt majd be kikapcsolódási és rekreációs funkciókat.
A hatalmas beruházás értéke egyelőre nem ismert, de minden bizonnyal több milliárd dollárt emészt majd fel annak megépítése. A szaúdiak nem restek segítséget kérni vezető amerikai vállalatoktól.
Többek között ez is volt a célja Mohammad bin Szalmán közelmúltbeli látogatásának az USA-ban, amikor végigturnézta a legfontosabb vállalati döntéshozókat országa érdekében.
Míg Jeff Bezos a csővasutat ígérte meg neki, addig a Facebook-vezér Zuckerberg és más szilícium-vögyi vállalatok irányítói, valamint maga a Disney főnöke, Bob Iger is támogatásáról biztosította a koronaherceget.
A hírek szerint a szórakoztatóvárosra még a héten megérkezhet a végső uralkodói rábólintás Rijádban. A tervek szerint a beruházást 2022-re meg is valósítják.