A felmondás esetén, a munkavállaló vagy a munkáltató közül bármelyik fél teszi is azt, legalább 30 nap a felmondási idő.
Ha a munkavállaló mond fel, akkor ez mindig 30 nap, de ha a munkáltató, akkor a felmondási idő 30 és 90 nap között van,
mely a munkaviszonyban eltöltött idő arányában számítandó ki.
A törvény megengedi azonban, hogy
a felek a fentinél hosszabb felmondási időben állapodjanak meg. Ez legfeljebb 6 hónap lehet,
azaz a munkavállaló felmondása esetén még legfeljebb fél évet dolgozhat a cégnél.
A felek megállapodhatnak abban is, hogy
a munkaviszony nem szüntethető meg felmondással, legfeljebb a megállapodástól számított egy évig.
A munkaviszony természetesen ilyen esetekben is megszüntethető közös megegyezéssel, vagy azonnali hatályú felmondással, hiszen ezek jogilag eltérnek a felmondástól, és az ideiglenes korlátozás csak a felmondásra él.
A felek legfeljebb 5 évre határozott időtartamú munkaszerződést is köthetnek.
Ez a legkötöttebb jogviszony, így ebből a legnehezebb szabadulni. A felmondást ilyen esetekben a munkavállaló az Mt. 67. paragrafusának (2) bekezdése alapján köteles megindokolni, a felmondás indoka pedig csak az lehet, ha számára lehetetlenné válik a munkaviszony fenntartása, vagy az - a körülményeire tekintettel - aránytalan sérelemmel járna.
A munkáltató határozott idejű munkaviszonyt felmondással szüntetheti meg a munkaviszonyt felszámolási vagy csődeljárás tartama alatt, a munkavállaló képességére alapított okból, vagy ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik. Sőt, a munkáltató az azonnali hatályú felmondással is élhet, amit indokolnia sem kell. Ekkor azonban
a munkavállaló jogosult 12 havi távolléti díjra,
vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, akkor a hátralévő időre járó távolléti díjra.
A tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos ideig – de legfeljebb öt éven át – nem szünteti meg felmondással a munkaviszonyát.
Mint arra Dr. Hajdu-Dudás Mária felhívja a figyelmet,
a képzettség megszerzését követő munkaviszony időtartamát a támogatás mértékével, nem pedig a tanulmányok idejével arányosan kell megállapítani,
különben a szerződés részlegesen érvénytelen lesz. A tanulmányi szerződésben kötbér is kiköthető arra az esetre, ha a munkavállaló a vállalt időre nem szerzi meg a képzettséget.
A teljes cikk itt olvasható el.