A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanulmánya alapján írt érdekes cikket a munkaórák alakulásáról a BBC.
Ebből az derül ki, hogy Ázsiában dolgoznak a legtöbbet jelenleg,
van olyan ország, ahol heti 80 óra felett van a maximalizált munkaórák száma.
Dél-Koreában a maximális 68 órás munkahét hosszát júliusban csökkentik 52 órára, amitől az ország a termelékenység növekedését reméli. Azonban a döntés mögött más gazdasági tényezők is állnak.
Dél-Koreában sokan azért nem vállaltak gyereket, mert nem jutott idejük családalapításra, így a rövidebb munkaóráktól több gyermek születését várják, ami több évtizedes trendet fordítana meg az ázsiai országban.
Az OECD adatai szerint Dél-Koreában dolgoztak a legtöbbet az emberek a fejlett országok közül,
itt 2069 munkaóra jutott évente egy emberre.
Ennél csak a fejlődő országok közé tartozó Mexikó (2225 óra/év) és Costa Rica (2212 óra/év) rendelkezik rosszabb mutatóval.
Hasonló cipőben jár Japán is, ahol arra is külön szó van, hogy valaki halálra dolgozza magát.
Ez a karoshi.
Ugyan Japánban az OECD adatai nem mutatnak kiugró számot (1713 óra/év), de mivel nincs törvény a maximális munkaórákra vonatkozóan, így sokan túlhajszolják magukat.
A 2015-16-os üzleti évben 1 456 karoshit jegyeztek fel.
Ázsiában a munkaórák korlátozásának jogszabályi környezete eléggé gyerekcipőben jár: az országok 32 százalékának nincs erre vonatkozó törvénye, míg további 29 százaléknál van ilyen, de 60 óra feletti szám szerepel benne.
Az ázsiai nemzetek mindössze 4 százaléka felel meg a nemzetközi ajánlásoknak,
és ír elő maximum 48 órás munkahetet.
A legdurvább a helyzet Thaiföldön,
ahol heti 84 óra a törvényi maximum.
Az Ázsia részét képező Közel-Keleten is hasonló a helyzet, tíz országból nyolc engedélyezi a 60 óra feletti munkaidőt.
A többi kontinensen sokkal színesebb a helyzet. Észak- és Dél-Amerikában az országok 34 százalékának a maximális munkaidőre nincs külön törvénye vagy előírása, köztük az Egyesült Államoknak sem.
Európában természetesen teljesen más a helyzet,
egyedül Belgium és Törökország enged heti 48 óránál magasabb munkaidőt.
Magyarországon a heti munkaidő felső határa 48 óra, de ez készenléti munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló esetén 72 órára emelhető.