Mielőtt még bármit teszünk, a cég hitelképességét kell megvizsgálni. Beruházási hitel felvételéhez legalább 2 lezárt üzleti évvel kell rendelkeznünk, e nélkül nem kaphatunk hitelt.
Fontos az is, hogy ne legyen végrehajtás (inkasszó) a céges bankszámlán. Ha a tulajdonosi struktúrában 50 százaléknál nagyobb tulajdoni hányad cserél gazdát, akkor fél évig várni kell a hiteligénylés beadásához.
Ha már hitelképes a cég, szükséges tudni a telephely vételárát.
Ehhez legalább 25-30 százalékos önerővel rendelkezni kell.
Emellett természetesen az is számít, hogy a fennmaradó 70-75 százalékot megkaphatjuk-e? Ez alapvetően az év végi profittól függ.
A kettő közül (mekkora összeg szükséges és mekkora összeget bír el a cégünk) a kisebb összeget kaphatjuk meg.
Lehetőleg tiszta jogviszonyú, önállóan is forgalomképes tulajdont vásároljunk.
Az osztatlan közös tulajdonra nem, vagy nehezebben kaphatunk hitelt.
Az általános átfutási idő a hitelkérelem beadásától kezdve a folyósításig 3 hónapot vesz igénybe, de ez jelentősen lerövidíthető, ha a bank által kért dokumentumokat, adatokat mind késlekedés nélkül megadjuk. A beadás előtt célszerű leellenőrizni az adófolyószámlát, nehogy egy véletlen elmaradás késlekedést okozzon.
A hitelbírálat több lépésből áll. Amikor eljutottunk a kötelező ajánlati szintig, mely a bank részéről visszavonhatatlan, csak akkor lehetünk biztosak abban, hogy megkapjuk a pénzt.
Csak ekkor célszerű megkötni az adásvételi szerződést a telephelyre,
és számolni kell még további 2-3 héttel a hitel tényleges folyósításáig.
A több részlettel is szolgáló eredeti cikk itt olvasható el.