„Magyarország kutatói számos területen a nemzetközi élvonalba tartoznak. A Nemzeti kiválósági program 2018. évi felhívása a felfedező kutatások társadalmi és gazdasági hasznosulását ösztönzi egy-egy olyan stratégiai területen, ahol a hazai kutatói kiválóság a legversenyképesebb lehet. Cél, hogy a nyertes pályázatok ipari projektek, informatikai fejlesztések és társadalmi programok indítását eredményezzék." – mondta Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke az új pályázat eredményhirdetése kapcsán. A felhívás 5 milliárd forintos keretösszegéből az alábbi tématerületeken indulnak új kutatási projektek, melyek megvalósításához legfeljebb 48 hónap áll rendelkezésre.
A pályázati kiírásban rögzített tartalmi ellenőrzési és értékelési szempontok alapján a pályázatokat először anonim szakértők véleményezték. Értékeléseiket figyelembe véve a pályázatokat kijelölt szakértői csoport értékelte és rangsorolta.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap 2014 óta 16 tematikus programot finanszírozott összesen mintegy 80 milliárd forint keretösszeggel,
jelentős társadalmi, gazdasági, környezeti kihívásokhoz kapcsolódó olyan szakterületeken, mint az agykutatás, a nukleáris energia, a kvantumtechnológia, az agrárinnováció, az anyagtudomány vagy a daganatos és a szív- és érrendszeri megbetegedések. E tudományterületeken hazánk elegendő kutatói kiválósággal rendelkezik komplex problémák megoldásához, így e célok a leggyorsabban és leghatékonyabban valósíthatók meg.
Magyarországon néhány hete először végeztek agyműtétet robot segítségével,
amit szintén az NKFI Alapból finanszírozott két tematikus nemzeti program egymáshoz kapcsolódó projektjei tettek lehetővé.