Ahogy az Origo nemrégiben megírta, az afrikai országban hamarosan elnökválasztásokat tartanak. Ennek kapcsán több millió darab, a bukott Mugabe képmásával gyártott kampánypólót találtak pártjának székházában, amivel nem tudnak már mit kezdeni. Úgy tűnik azonban, az országban nem csak pólókból, hanem dohányból is rengeteg van.
A mezőgazdaság szektorát sokáig a fehér gazdálkodók uralták, a gazdálkodások az ő kezükben voltak. A kormányzat azonban 2000-ben földkisajátítást hajtott végre, a termelők földjeit helyieknek adva, akiknek egy része viszont nem értett a gazdálkodáshoz.
A mezőgazdaság megroppanása az egész gazdaságot magával rántotta.
A problémákra a rezsim ésszerűtlen intézkedésekkel reagált, minek következtében hiperinfláció szabadult el az államban.
Az elmúlt években azonban fokozatosan magára talált a szektor.
A dohánytermelők arról nyilatkoznak, hogy idén kiemelkedően jó a termés, és a szűkebb esztendők után, jó pénzt kapnak árujukért.
A zimbabwei dohányt külföldön elsősorban kínai dohánygyárak vásárolják fel. Az ázsiai országban élők a világ legnagyobb dohányos nemzetét alkotják.
Utoljára 2000-ben volt kiugróan jó a dohánytermés, akkor a dohányiparral foglalkozó ügynökség adatai szerint, közel 237 ezer tonna terményt értékesítettek. Most, a betakarítási szezon végéhez közeledve, a regisztrált mennyiség meghaladja ezt az értéket.
A mennyiséggel együtt, nő az ágazatban dolgozó gazdálkodók száma. A földkisajátítások előtt, 4000 fehér bőrszínű gazdálkodó szállította a mennyiség 85 százalékát. Tavaly már 81 ezer gazdálkodó dolgozott kis parcellákon, idén pedig ennél is többen, 111 ezren termesztettek földjeiken dohányt.
A kormányzat elégedett az elért eredményekkel, és a gazdálkodás kiterjesztését szorgalmazza.
A növény pedig az arany után Zimbabwe második legfontosabb exportcikke lett.
Az ország 2017-es, 3,8 milliárd dolláros (több mint 1000 milliárd forint) exportteljesítményének negyedét a dohánykivitel adta.