Az Econet Wireless Global leányvállalata, a kivitelezésért felelős Liquid Telecom közös nyilatkozatot adott ki az egyiptomi távközlési vállalattal arról, hogy az egyiptomi-szudáni határ átlépése után, a szélessávú csatlakozás kiépítése Kairóig folytatódik – írja az Afrcianews.
Ha az összeköttetés kiépítése befejeződik, az azt jelenti, hogy önálló, teljes értékű gerinchálózatra csatlakozhatnak rá az afrikai országok felhasználói ott, ahol a szálhálózat áthalad.
Botswana, Lesotho, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Zambia, Zimbabwe, de Ruanda, Kenya és Uganda is csatlakozási lehetőséget kap a délről északra épített gerinchálózatra.
A hálózat funkciója az, hogy kiszolgálja a mind növekvő számú felhasználót ezekben az országokban.
Afrikában ugyanis – főként a szegényebb országokban – sok helyen nincs kiépítve a szárazföldi kábeles hálózat. Ennek nemcsak az az oka, hogy még nem tudták megcsinálni, vagy nincs pénz a beruházásra. Sok helyre egyszerűen nem éri meg kiépíteni a drága infrastruktúrát.
Ilyenkor a vállalatok arra törekednek, hogy vezeték nélküli adatkapcsolatot biztosítsanak a felhasználóknak.
Afrikában pedig ugrásszerűen nő a mobiltelefont, illetve korszerű okostelefont használók száma, akikre a vállalatok mint potenciális internet csatlakozókra tekintenek.
A befejezéséhez közeledő szálhálózat az ilyen megoldások egyik hátterét adja a jövőben.
A két vállalat egyike sem bocsátkozott becslésbe annak kapcsán, mennyi időbe telik még, amíg a szudáni határról az egyiptomi fővárosba ér a szárazföldi hálózat, és nem árulták el a beruházás költségét sem.
Közleményükben azt írták, hogy a végén a határokon átnyúló hálózat mintegy 60 ezer kilométer hosszú lesz.
Jelentőségét történelmi léptékűnek értékelte a két cég a kontinens fejlődése szempontjából.
Ha a hálózatot átadják üzemeltetésre, az a szó legszorosabb értelmében, szerte a kontinensen kiszolgálja majd a csatlakozókat. Egy előrejelzés szerint 2018 végére 806 millióra nő azon felhasználók száma, akik mobil szélessávval csatlakoznak a hálózatra.