A piac ma igencsak szűk, a kereslet és a kínálat pedig elég közel áll egymáshoz – mondta a MarketWatchnak Matt Badiali, a Banyan Hill vezető elemzője. A globális olajkereslet idén átlagosan 99,1 millió hordó lehet naponta, miközben a kínálat napi 98,8 millió hordón állt júniusban – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adataiból.
A teljes kép azonban az olajár erősödését vetíti előre, köszönhetően a kínálati zavaroknak Venezuelában, Líbiában, illetve annak, hogy az OPEC némi csalódást okozott azzal, hogy a várakozásokkal szemben nem nyitotta erőteljesebben meg a csapokat.
Az OPEC és szövetségesei (beleértve Oroszországot is) a múlt hónapban abban állapodtak meg, hogy enyhítik a kitermelési korlátozásokat, és napi egymillió hordóval fokozzák a kibocsátást. Ennek hátterében éppen az állt, hogy a szervezet igyekezne ellensúlyozni a kitermelési problémákat a kínálat fokozásával.
A döntés azonban nem eredményezte az olajár érdemi csökkenését, mi több, nem sokkal a megállapodást követően az amerikai WTI olaj emelkedni kezdett,
és június 29-én 74,15 dolláron állt, ami a legmagasabb szint volt 2014 novembere óta.
A kitermelés megemelése tehát nem volt elég ahhoz, hogy bezárja az elmúlt másfél évben keletkezett rést a kínálat és a kereslet között.
Ebben a hónapban azonban változást hozott, hogy némileg felfutott a líbiai kitermelés, aminek következtében az olaj ára meredek csökkenésnek indult. A Brent típusú olaj július 16-án már három hónapos mélyponton, 71,84 dolláron állt. Emellett az USA és Kína között fennálló kereskedelmi konfliktus is befolyásolja az olaj árát, mivel
a piac elkezdett aggódni amiatt, hogy a jövőben esni fog a kereslet.
Mindemellett Donald Trump személyesen is megszólalt a kérdésben, amikor a Twitteren lényegében felszólította Szaúd-Arábiát – mint az OPEC tulajdonképpeni vezetőjét – hogy termeljen többet, és ezzel csökkentse az olajárat.
Bár az amerikai elnök szavai befolyásolhatják a piaci hangulatot, a legfontosabb tényező továbbra is a kereslet és a kínálat dinamikája maradhat – vélik az elemzők.
Az IEA előrejelzése szerint a globális kereslet napi 100,5 millió hordóra fog bővülni 2019-ben az idei 99,1 millió hordóról.
Ezzel együtt az OPEC legnagyobb kitermelőjének számító Szaúd-Arábia már csak igen kevés játékba hozható többletkapacitással bír. Az olajnagyhatalom nagyjából napi 10,6 millió hordóra lehet képes, szemben a jelenlegi 10,3 millióval – mondta Leigh Goehring, Goehring & Rozencwajg ügyvezető partnere.
A globális olajkészletek pedig csökkenhetnek az idei negyedik negyedév elején, mégpedig olyan szintekre, amelyek már három számjegyű olajárat idézhetnek elő – tette hozzá a szakember.
Goehring úgy véli, a Brent olaj ára ebben az évben el fogja érni a 100 dolláros hordónkénti árfolyamot. Ezt a véleményt pedig más elemzők is osztják, ráadásul vannak olyanok, akik szerint
a WTI olaj akár a 120 dolláros szintig is felkúszhat, ha az Egyesült Államok szankciókkal bekeményít Irán ellen.
A jelenlegi olajpiaci hangulat tehát arra utal, hogy sokan vannak, akik szerint a piac még kitart egy ideig, az árcsökkenések pedig kedvező vételi lehetőséget jelentenek.
Közép-európai idő szerint hétfő délelőtt a Brent 0,28 dolláros emelkedéssel 74,98 dolláron állt, míg az amerikai WTI több mint 1 százalékos pluszban, 69,45 dollár körül mozgott.