Az elmúlt hetekben össztűz alá került a Tesla, miután a vállalat vezérigazgatója, Elon Musk több meglepő és sokakban felháborodást keltő kijelentést tett. Ennek eredményeként júliusban a cég részvénye több mint 7 százalékot esett.
Ráadásul ma már az is sokakban felmerült, hogy mi van, ha Musk kirohanásai a kritikusok és a média ellen valójában sokkal mélyebb problémákra utalnak a Szilícium-völgyön belül – írja a MarketWatch elemzése. Részvénypiaci szempontból az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy
a Tesla eddig is igencsak megosztó papír volt,
és nem valószínű, hogy ez a vita el fog dőlni, miután a vállalat augusztus 1-jén közzéteszi a negyedéves számait.
Vannak azonban olyan elemzők, akik szerint Musknak abba kellene hagynia, hogy a Mars meghódításától kezdve számos Teslán kívüli témában markáns véleményt fogalmaz meg. Noha az sem kizárt, hogy a befektetőknek – ha a Tesla sikeres lesz – el kell fogadniuk a cégvezér igen sajátos és gyakran megosztó stílusát.
Ezzel együtt a FactSet elemzői konszenzusa szerint
a Tesla részvényenkénti 2,77 dolláros kiigazított veszteségről jelenthet majd, szemben a tavalyi második negyedéves 1,33 dolláros bukással.
Az Estimize által megkérdezett elemzők konszenzusa 2,68 dolláros egy részvényre eső veszteség.
Bevételi oldalon a FactSet 4,10 milliárdos, míg az Estimize 4,00 milliárd dolláros prognózist mért, ami jelentős emelkedés lenne az egy évvel korábbi 2,79 milliárdhoz képest.
A Tesla részvényárfolyama júliusban eddig 7,3 százalékos mínuszban van, de a júniusi 20 százalékos izmosodás még mindig szépre festi az elmúlt három hónap összesített képét. Összességében ugyanis a 6 százalékos emelkedés még mindig meghaladja az S&P 500 4,2 százalékos, illetve a Dow Jones Industrial Average 1,8 százalékos pozitív teljesítményét.
A hosszabb távú kép azonban már nem ennyire erős. A Tesla ugyanis idén eddig 2 százalékos pluszban van, míg az S&P 5, a Dow pedig 1,6 százalékos emelkedést hozott össze eddig 2018-ban.
Ha pedig az elmúlt 12 hónap teljesítményét nézzük, akkor a Tesla már csak 2,3 százalékos mínuszt tud felmutatni,
míg az S&P 13 százalékos, a Dow pedig 16 százalékos emelkedést. Ezzel együtt a Tesla árfolyama nagyjából 17 százalékkal marad el a szeptember 18-án beállított 385 dolláros csúcshoz képest.
Mindemellett a befektetők több különböző témára is figyelni fognak, amikor Musk megszólal a negyedéves teljesítménnyel kapcsolatban. Egyrészt kíváncsian várják majd, lesz-e friss bejelentés a Model 3 rendelésekkel kapcsolatban, miután a vállalat ebben a hónapban azt mondta, nagyjából 420 ezer darab megrendelést kaptak.
Másrészt izgalmasak lesznek a Tesla hosszabb távú tervei is.
A vállalat ugyanis ígéretet tett arra, hogy az idei második félévben már profitot fog termelni,
illetve azt közölte, 2019 első negyedévében tőkét kíván bevonni a piacról. Ez utóbbi projekt pedig összefügghet azzal is, hogy a Tesla szélesebb körű tervei között fontos szerepet kaphat az elektromos kamionok, a kompakt SUV járművek, valamint a terepjárók értékesítése, nem is szólva a napenergiával (és ennek tárolásával) kapcsolatos üzletekről.
A társaság ebben a hónapban azt közölte, hogy 53 339 darab járművet gyártott le a második negyedévben, és augusztus végéig 6000 ezer darab Model 3 várható. Az eddigiek ismeretében 40 740 darab autót értékesített a Tesla, melyből 18 440 Model 3, 10 930 Model S, 11 370 darab pedig Model X volt.
A nagy kérdés azonban most a Model 3, mivel ennek az eladásai elmaradtak az elemzői várakozásoktól, és részben emiatt fordulhatott elő, hogy
az olyan nagy cégek, mint például a Goldman Sachs ebben a hónapban továbbra is fenntartották a Teslára kiadott eladási minősítést,
és tartósan pesszimisták a cég részvényének jövőjével kapcsolatban.