A BBC zimbabwei készpénzhiányról szóló helyszíni riportjából az is kiderül, nem átmeneti, kisebb kényelmetlenségről van szó, hanem nagyon komoly gondról, ami a gazdaság rendezett működésén túl, már egyesek megélhetését is veszélyezteti.
A mostani állapotok oka eredendően 2009-re nyúlik vissza.
Ekkor vált végképp tarthatatlanná a 2000-es években elszabaduló hiperinfláció, mely abból eredt, hogy az erőszakos földkisajátítások következtében bedőlő mezőgazdaság
magával rántotta a teljes gazdaságot is.
Az akkor regnáló Robert Mugabe diktátor és kormánya pedig sorozatos rossz döntéseivel tovább mélyítette a válságot.
A hiperinflációt végül úgy fékezték meg, hogy egyszerűen szanálták az ország törvényes fizetőeszközét.
Ezek a lépések vezettek odáig, hogy Zimbabwe lakosai ma egyedül az amerikai dollárban bíznak, amiből viszont kezdenek kifogyni:
Mindennek az lett a következménye, hogy az ország kezd kifogyni az emberek és a gazdaság által is preferált amerikai dollárból. Ez a most beállt súlyos, az ország működését alapjaiban befolyásoló készpénzhiányhoz vezetett.
A beszámolókból kiderül, hogy különösen a vidéki térségekben okoz problémát, hogy fogyóban a dollár. A nagyvárosokon kívül a legtöbb helyen nincs kiépítve bankkártyás vagy mobilfizetési lehetőség, így a készpénz lehet az egyetlen használható fizetőeszköz.
Csakhogy, annak híján,
a gazdálkodók nem tudják eladni termékeiket a piacokon, a vevők pedig nem tudják megvenni a számukra szükséges mennyiséget.
A jelentések és a helyszíni tapasztalatok szerint ugyanis, elsősorban a mezőgazdasági termelőket sújtja vidéken a készpénzhiány. Mivel az emberek készpénzfelvételét a bankok korlátozzák, így nem tudják a termelőket mivel kifizetni, akiknek viszont nemcsak az áru marad a nyakukon, hanem bevételeik is drasztikusan lecsökkenek.
A nagyvárosokban élőknek is egyre nehezebb a dolga.
Egy kórházi nővér például arról számolt be, úgy érzi, hiába dolgozik. A fizetése ugyan megjelenik a számláján, de a készpénzfelvételi korlát miatt csak töredékéhez fér hozzá.
Egyesek azt is elmondták, az EcoCash, az ország saját mobilfizetési rendszere alapvetően jól működik, de egyrészt nem lehet azzal teljesen kiváltani a készpénzt, másrészt még a nagyobb településeken sem kielégítő az elterjedtsége, sok kereskedő nem használja.
Az is kiderült: az állapotok felvirágoztatták az utcai, fekete pénzváltást.
A valutázóknál jóval kedvezőtlenebb feltételekkel – rosszabb árfolyammal, kezelési költséggel –, de hozzá lehet jutni dollárhoz vagy más valutához.
Az egyik utcai váltó arról számolt be, sokan ugyan törvénytelennek gondolják ezt, de így legalább biztosított a stabil fizetőeszközhöz való hozzáférés.
Elmondta: egyértelműen igény van tevékenységükre.
Hozzátette azt is, az emberek a közösségi oldalakat használják arra, hogy egymást tájékoztassák arról, hol, milyen valutának mekkora az árfolyama, és ezt személy szerint jó dolognak tartja ebben a helyzetben.