A kapacitáshiány és az építőanyagok drágulása is sokkolja az építőipart

ÉPÜLET LAKÓÉPÜLET családi ház FOTÓ ÁLTALÁNOS építkezés Építőipar - Energia - Épül az első aktív ház Pilisszentivánon
Akár két hét alatt felhúzható, ha nem is kulcsrakészen
Vágólapra másolva!
Az építőiparban a szakember és kapacitáshiány mellett az építőanyagok árának emelkedése is feszültségeket okoz, a szektor további bővüléséhez növelni kell a cégek hatékonyságát, mindez azonban nehéz a jelenlegi szétaprózodott cégstruktúra mellett - derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által készített felmérésből, amelyben országos szinten 400 építőiparban tevékenykedő mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozást kérdeztek meg az ágazat helyzetéről.
Vágólapra másolva!

A vállalkozások úgy vélték, hogy a fizetőképes kereslet minden alágazatban jelentősen bővült, a cégek nagy értékű szerződéseket tudtak kötni az elmúlt hónapokban. Ugyanakkor megjegyezték, hogy

a cégek a korábbi években nem készültek fel a növekvő kereslet kielégítésére, ezért nehezebb kivitelezőt találni, a határidők kitolódnak, és az árváltozások is komoly feszültséget keltenek a piacon.

A válaszadók az építőanyagok közül példaként említették, hogy a betonnál 13 százalékos, a téglánál 12 százalékos, míg a hőszigetelő anyagoknál idén egész évre vetítve 20 százalékos áremelkedésre számítanak. Ráadásul úgy vélték, hogy

a piacon tapasztalható áremelkedések folytatódni fognak.

Mindezek miatt pedig fontos kérdéssé vált, hogy milyen gyorsan lehet a beruházásokat befejezni.

Az építőanyagok áremelkedése miatt kulcskérdéssé vált, hogy egy építkezést mennyi idő alatt lehet befejezni Forrás: Magyar Távirati Iroda Zrt./Balaton József

A felmérésben résztvevő cégek több mint felénél a lekötött rendelésállomány már az év közepén meghaladja a jelenlegi kapacitásuk 80 százalékát, azonban kiderült, hogy olyan társaságok is dolgoznak az építőiparban, akiknek a rendelésállománya teljesítőképességükhöz mérten a 20 százalékot sem éri el.

A megkérdezett építési vállalkozások szerint

a szektor bővülésének legnagyobb akadálya továbbra is a szakemberhiány, és a kapacitás korszerűtlensége.

A hatékonyság növelést pedig nehezíti, hogy lényegesen nagyobb a segédmunkások aránya a foglalkoztatottakon belül, mint a korábbi években.

A megkérdezettek szerint vélhetően negatívan befolyásolja majd a lakásépítési piacot, hogy 2019. december 31-e után az új lakás vásárlására vonatkozó áfakulcs a jelenlegi 5 százalékról ismét 27 százalékra emelkedik majd. Ezért a lakást építeni tervezők közül egyre többen kivárnak, hogy az év második felében lesznek-e kormányzati bejelentések a lakásépítés támogatására, ösztönzésére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!