A 2008-ban indult pénzügyi-gazdasági válság előtt a cégek közel fele megélte az ötödik évét, ez azonban ma már nem igaz. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) aktuális adatai szerint 2016-ban a 2011-ben alapított vállalkozások 37,2 százaléka működött még, ami azt mutatja, hogy
nagyságrendi javulás nem következett be ezen a téren a korábbi évekhez képest.
2012 óta minden évben 37-38 százalék körüli értéket mutat az öt évet túlélő vállalkozások aránya. A stagnálás azért meglepő, mert ebben az időszakban javult a magyar gazdaság helyzete és a pénzügyi körülmények is kedvezőek, gondolva itt az alacsony jegybanki alapkamatra és az európai uniós támogatásokra.
Ez idő alatt évi 3-4 százalékos GDP-növekedés történt, megerősödött a belső kereslet is, és mindez kevés volt ahhoz, hogy a vállalatok legalább öt évig talpon maradjanak.
A legmagasabb túlélési arányt továbbra is a humán egészségügyi, szociális ellátás cégei produkálják,
mintegy 60 százalékban, de az átlagot jóval meghaladó (45 százalék feletti) túlélési arány tapasztalható még az iparban, az információ, a kommunikáció, valamint a tudományos és műszaki tevékenység ágazatokban is.
A legalacsonyabb a pénzügyi, biztosítási tevékenység vállalkozásainak túlélése volt, mintegy 11 százalékos túlélési arányt produkáltak.
A 2017-es és az azt követő adatok kismértékben javuló tendenciát mutathatnak majd, de folyamatos, trendszerű javulásról nincs szó.
A teljes cikk a Portfólió.hu-n olvasható el.