Bár nem lesz teljesen karbonsemleges, mégis a fenntarthatóság egyik példavárosa lehet Lyseparken, mely egyben a világ első energiapozitív településeként épülhet meg Norvégiában. Ebben fontos szerep jut a hatalmas adatközpont termelte hőnek.
Az adatközpontok eddig jellemzően a települések szélein épültek, azon egyszerű oknál fogva, hogy rendkívül helyigényesek. Így a létesítmények felhúzása csak hatalmas, egybefüggő területeken valósulhatott meg.
Például egy nevadai adatközpont összesen 66 négyzetkilométernyi területen terpeszkedik, távol városi területektől.
Eközben energiafelhasználásuk óriási:
2016-ban 416 terrawatt órányi elektromosságot fogyasztottak, ami több, mint a teljes Egyesült Királyság energiafelhasználása abban az évben.
Az energia jelentős része a hűtésre, ventilálásra megy el, hiszen a berendezések rengeteg hőt bocsátanak ki.
Az új adatközpontok azonban már kisebbek, így lehetőség van arra, hogy azok a lakóövezetekhez közelebb épüljenek meg, és jelentős leadott hőenergiájuk is hasznosuljon.
Lysepark adatközpontja erre a koncepcióra épül, a 600 ezer négyzetméter alapterületű beruházás a város új üzleti parkjában kap helyet.
A vízhűtésre és légkeringetésre épülő hűtési rendszer ugyan elkészül itt is, ám az adatközpont hőjét a város lakossági ellátásában használják majd.
Az elv lényege, hogy a hűtőrendszerben leadott folyadék hőjével pótolják azt a veszteséget, ami a kerület hőrendszerében keletkezik a háztartásokba való eljutás során. A folyadék pedig kering az adatközpontban, így lehűlés és felmelegedés körforgásával lehet azzal támogatni az otthonok hővel való ellátását.
A közelben mintegy 3-5 ezer új otthon is épül, az ide költözők egy része az üzleti parkban dolgozik majd, illetve a közeli, akár biciklivel is kényelmesen elérhető városokban.
Az adatközpont energiaellátását napelemes megoldásokból nyeri majd. A tervek szerint idén az első fázisa megkezdi működését, és ha a megtermelt hőt hasznosító megoldás próbálja sikeres, 2021-ben végrehajtható a bővítése. A beruházás mögött állók azt remélik, a technológiát később más adatközpontoknál is hasznosíthatják majd a jövőben.