Jövőre már naponta csak 8 ezer, hajón a szigetre kirándulót engednek be a szigetre, mivel sem az infrastruktúra, sem a készletek nem elengedőek ahhoz, hogy ennél több turistát ellásson Szantorini.
A sziget tele van, nem tudunk több kirándulót fogadni"
– mondta a helyi polgármester, Nikos Zorzos a The Wall Street Journalnek.
Ugyanakkor a hajókirándulásokat üzemeltető vállalkozások szerint ez megfojtja tevékenységüket, és hogy valójában a szigeten lakóknak kellene javítani körülményeken és az ellátáson.
Szantorini 1613-ban, egy vulkánkitörés után alakult ki, és egyike a világ legnépszerűbb turisztikai célpontjainak. Évente közel kétmillió embert vonz, ebből 800 ezer hajókirándulás során látogat oda, és átlagosan hét órát tölt a szigeten.
A legforgalmasabb napokon akár több mint 10 ezer látogató is érkezik.
„A sziget villamosenergia-hálózata és vízellátása korlátozott, a szemét pedig az elmúlt öt évben megduplázódott. Ha nem korlátozzuk a tömeget, akkor tönkre fogunk menni" – fejtette ki a polgármester.
Az új rendszer értelmében, ha túl sok hajó érkezik egyszerre, akkor a lesznek olyan hajók, amelyeket elirányítanak, mondván, térjen vissza másnap.
A Cruise Lines Industry Association (CLIA), vagyis a hajózási társaságok egyesülete szerint a sétahajók tavaly 546 millió euróval járultak hozzá az ország gazdaságához, és ebből 15 százalék esik Szantorini szigetére.
Ugyanakkor a helyiek is tartanak a szabályozástól, Eleni Svaronos az egyik kávézó tulajdonosa elmondta, hogy tíz éven keresztül spóroltak azért, hogy ide költözhessenek Athénból, a korlátozás lehetősége azonban megrémíti.
A sziget lakossága az elmúlt 15 évben a duplájára nőtt.
A kirándulók naponta 150 eurót költenek (49 ezer forint), és a lakosság majdnem háromnegyede az idegenforgalomból él
– magyarázta Nikos Nomikos, a sziget kiskereskedelmi szövetségének elnöke, majd hozzátette, hogy hallani sem akarnak a korlátozásról, inkább növelnék a látogatók számát.