A cég azt vizsgálja, hogy a technológia miként javíthatna a leginkább az emberek életminőségén. A tervek az egészségügytől a vendéglátásig a lét legkülönbözőbb és mindenütt jelenlevő területeit érintik. Így az IKEA - egyelőre elgondolás szintjén létező - koncepciójában a mobil kórházak és a guruló zöldségesstandok is helyet kapnak.
A cég szerint a hét autonóm járművel azt kívánták vizuálisan is bemutatni, hogy egy napon a teljesen önvezető járművek miként tehetnék még teljesebbé mindennapi életünket.
A tervek az egészségügytől a vendéglátásig a hétköznapi élet legkülönbözőbb területeit érintik, hogy betekintést nyújtsanak a mobilitás esetleges jövőjébe. Bár a svéd cég profilja távol áll az autonóm közlekedéstől, a tökéletesen önállósodott járművekben felszabaduló terek bebútorozásában már otthonosan mozog.
A hét modell:
Egyelőre ezekkel a koncepciókkal rukkolt elő a vállalat:
Iroda: négy keréken gördülékenyebb lehet a munka. Ingázás közben olykor akár nyugodtabb körülmények között is el lehet végezni a tennivalókat.
Kávézó: olyan, mint a vonatokon az étkezőkocsi, de más érzés önjáró kisbuszon szürcsölgetni el barátainkkal a feketét.
Mobil kórház: ebben az esetben a „gyógyintézmény" látogat ki a pácienshez, nem pedig fordítva. Ezt minden valószínűség szerint egy
betegágydrón is követné.
Guruló zöldséges: ez a megoldás abban segíthetne, hogy a friss terményektől elzárt városi területek lakosai is könnyebben juthassanak hozzá a friss zöldségekhez és gyümölcsökhöz.
A koncepció épít arra, hogy
a városokban élők jelentős részének eleve időben és térben is korlátozott lehetőségeik vannak a frissáruval, adott esetben a termelői terményekkel való "találkozásra".
Szórakozás és tanulás: minthogy az autonóm közlekedésben nincs vagy csak korlátozottan van szükség ablakokra, ezek akár a kiterjesztett valósághoz elengedhetetlen képernyőként szolgálhatnának. A mellettünk elsuhanó külvilág objektumaira virtuálisan ráaggatott információk vagy játékok kiszínezhetik és tanulságosabbá tehetik az utazást.
Hotel és lakás: az önjáró lakókocsi főnyeremény lehetne azoknak, akik egyedül kívánják nyakukba venni a világot, és nem akarnak rendre kimerülten, táskás szemekkel eljutni az úti céljaikhoz.
Kerekes boltok a plázafóbiás embereknek nyújthatnának alternatívát a vásárolgatáshoz (nem tiszta, hogy ekkora helyre egy átlagos méretű bolt hogyan tudná bepasszírozni árucikkeinek teljes választékát).
Az IKEA az egész elképzelést egyelőre gondolatébresztőnek szánja; arra kívánja ösztönözni az embereket, hogy kitalálják,
miként használhatnák ki az autonóm járművekben felszabaduló teret, időt és energiát.
A felsorolt példák mindenesetre arra utalnak, hogy optimális esetben az önvezető közlekedési eszközök akár boldogabbá tehetnék a világot, és a fejlődését is felgyorsíthatnák.
A svéd óriáscég mindenesetre optimista. A projektet bemutató riportjában, mérvadó iparági információkra támaszkodva azt jelzi előre, hogy 2020 után rohamosan felgyorsulhat a jelenleginél magasabb szintű önvezető autók megjelenése az utakon.