Az utóbbi évtizedekben látványos városiasodáson átesett Kína még az 1970-es években is minden kétséget kizáróan agrárország volt, írja egy, a kínai vidéki népesség belső elvándorlásával foglalkozó tanulmány. 1978-ban a lakosság 82 százaléka még nem városokban élt, és csak az 1980-as évek első felében befejezett földreformnak - annak egyik folyományaként - köszönhető az, hogy az egyre erősödő ipari termelés elkezdte felszívni a vidéki térségek munkaerejét.
Egyes számítások szerint, ez abban az évtizedben 240 millió munkavállalót érintett.
Az országon belüli munkaerő-vándorlás jelensége is ekkor erősödött fel:
A szám pedig azóta is növekszik.
A kínai statisztikai hivatal adatai szerint, 2017-re az érintett vidéki munkavállalók száma elérte a 287 millió főt.
Ez az óriási szám egyben azt is jelenti, hogy
a kínai munkavállalók harmada költözött vagy ingázott országon belül munkájához kapcsolódóan.
Az elsődleges célpontnak számító nagyvárosok viszont mind kevésbé bírják a terhelést.
Közülük is a leginkább érintett Peking települése. Kína fővárosának lakossága folyamatosan növekszik 2000 óta, a 2017 és 2018 fordulóján tapasztalható csökkenés egy sajátos körülménynek volt köszönhető.
A város vezetése ugyanis nekilátott végrehajtani a lakosságcsökkentési programot, illetve elérni azt, hogy a város népessége az előre meghatározott határon belül maradjon.
Ennek egyik fontos eszköze a már 2014-ben bejelentett, a város szegénynegyedeit érintő kilakoltatások mind nagyobb száma.
Pekingben az elmúlt években, a vidéki munkavállalók szállásai közül sokat elbontottak a városrendezés szellemében, a főváros elhagyására kényszerítve a fedél nélkül maradt embereket.
Li Ko-csiang miniszterelnök kormánya
2018 és 2020 között országosan 15 millió, nyomornegyedben épült otthon felszámolását ütemezte elő.
A vezetés a pekingi lakosság növekedésének felső határát 2020-ra 23 millió főben szabja meg a 2016 és 2035 közötti, két évtizedet felölelő fejlesztési terv szerint, amelyet a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága és az Államtanács által 2017. szeptember 29-én hagyott jóvá.
A kínai fővárosban élő, bejelentett lakcímmel rendelkezők száma 2016 végén 21,73 millióra rúgott.
Az alábbi képre kattintva különleges képriportban mutatjuk be a város szegénynegyedeinek, illetve az ott élő vidéki munkavállalók mindennapjait. Kattintson a képre!