Vagyis ha július elsején indul a vállalkozás, akkor arra az évre, mivel 12 helyett csak hat hónapot működik a cég, nyolcmillió forint helyett négymillió forintig lesz alkalmazható az alanyi mentesség. A későbbi, teljes esztendőkre természetesen már a fő szabály lesz érvényben.
Ez főleg akkor lehet fontos, ha idényjellegű a tevékenység, vagyis ha vízi biciklit ad bérbe a cég, akkor hiába tart a szezon júniustól szeptemberig, az indulási évben, a júliustól szeptemberig tartó időszakban csak négymillió forint bevétele lehet.
Az egyéni vállalkozók esetében a szabályozás lehetővé teszi a vállalkozás szüneteltetését. Ilyenkor a vállalkozó bejelenti, hogy adott időszakban nem működteti a céget – tipikusan ilyen lehet, ha a vállalkozó terhes lesz, de szóba jöhet bármilyen személyes ügy, indok is, ezt a hatóság nem firtatja. Az a kérdés, mi van akkor, ha visszatér a vállalkozó?
Ekkor vajon ugyanúgy arányosítani kell a bevételt, mint a működés megkezdésekor? Ezt a kérdést válaszolta meg az Adózóna.hu szakértője.
A szakértő szerint nem, nem kell arányosítani.
Az arányosítást ugyanis akkor kell alkalmazni, amikor a vállalkozást nyilvántartásba veszi a hatóság. A szünetelés utáni újrakezdés azonban nem minősül nyilvántartásba vételnek – állítja a portál. Vagyis ha év közben kezdi újra a tevékenységet a vállalkozó – amelyről ugyanúgy nyilatkozni kell, mint a szüneteltetésről – akkor nem kell a bevételt az adott évre arányosítania.