Rég vége annak az időszaknak, amikor bármelyik cég tíz-húsz százalékot adhatott hozzá a részvényeinek árfolyamához, ha kiadott egy sajtóközleményt a címében a blockchain szóval. Szép és a földtől elrugaszkodott ötletek keletkeztek ekkor, amiket senki sem vett igazán komolyan. Adódik a kérdés: ki tudná blockchainesíteni, például egy üdítőgyár termékeit?
Úgy tűnik azonban, hogy egy csapatnyi kézműves sörökkel foglalkozó sörfőző mégis megpróbálkozott a közel lehetetlennel. A Downstream főzde azt állítja magáról, hogy a világ első blockchain technológiával főzött söreit állítják elő.
Ez az állítás több módon is igaz lehetne. Például termelhetné a főzéshez szükséges hőt egy nagyobb kriptopénzt bányászó szerverfarm, de nem ez a helyzet.
A Downstream ehelyett az élelmiszerbiztonsági oldalát mutatja meg a blockchainnek.
A palackra nyomtatott nagy méretű QR-kódot leolvasva egyrészt megtudjuk, hogy milyen árpából készült a sör, milyen komlót tartalmaznak a sörök (chinook, cascade, motueka és simcoe cryo), milyen élesztővel készítették, és mikor főzték, illetve palackozták.
A teljes főzési folyamatot az Arc-net technológiáját felhasználva rögzítették a blockchainen. Ivás közben leolvasva a kódot, a sör teljes történetével megismerkedhetünk.
Az Arc-net mellett a blockchaines sör startupot az UlsterBank is támogatja.
A két cég keltetőjéből nőtt ki a furcsa vállalkozás. Azt nehéz elképzelni, hogy akár a bank, akár az élelmiszerbiztonsági cég nagyot szakítana a Downstreammel, viszont a kidolgozott technológia és a valós szituációban is működő, bemutatható demó komoly értéket képviselhet. Az pedig csak a hab a sör tetején, hogy sokkal jobb egy sörfőzdébe menni megtekinteni egy élelmiszeripari technológiát, mint egy hűtőházba vagy mészárszékre.