Ha befektetőként valaki egy hónappal ezelőtt még úgy gondolta, szükségtelen biztonságos eszközökkel egyensúlyba hoznia portfólióját, mivel az amerikai részvények úgyis szárnyalni fognak, mára igencsak bánhatja a döntését. Az S&P 500 és a Dow Jones index egyaránt negatív tartományba csúszott a hét közepén, miközben egy hónappal ezelőtt az amerikai mutatók még új csúcsokat ütöttek meg – írja a CNBC-n megjelent elemzésében Mitch Goldberg, a ClientFirst Strategy befektetési tanácsadócég elnöke.
A részvények mellett azonban
az amerikai kötvények is negatív területre süllyedtek ebben az évben
– legalábbis a benchmarknak számító 10 éves amerikai állampapír teljesítménye alapján.
Ilyen esetekben pedig igen jól jöhet a készpénz a portfóliókban, mivel az nem csupán stabilitást ad a nehéz időszakokban, de a likviditása miatt az alapkezelőknek is lehetővé teszi, hogy gyorsan és hatékonyan reagáljanak a változásokra, illetve új stratégiákat dolgozzanak ki.
A jelenlegi felfordulást támasztja alá, hogy a kötvényalapok három éve nem látott tőkekivonási hullámot szenvedtek el az elmúlt időszakban, és 2016 decembere óta először fordult elő a havi negatív mérleg.
A TrimTabs adatai alapján
október 19-ig a befektetők 23 milliárd dollárt húztak ki a kötvénypiacról
– ráadásul mindezt úgy, hogy eközben a részvénypiaci környezet is romlott.
A nagy tőkekivonási hullám jellegét mutatja, hogy október 24-ig a három leginkább szenvedő tőzsdén kereskedett alap (ETF) egyaránt az amerikai részvény- és kötvénypiacot követi. Az S&P SPDR 500-ból 5,4 milliárdot, az iShares Russel 1000-ből 2,5 milliárdot, az iShares Core US Aggreagte Bond ETF-ből pedig 2,4 milliárd dollárt vontak ki egy hónap alatt a befektetők.
Ahogy pedig a pénzpiaci alapok 2 százalékos hozamokat produkálnak, és már elmúlt a 0 százalékos hozamok ideje, a készpénz elkezdett felértékelődni. Mi több, a 2 százalékot hozó pénzpiaci pozíciók akár az idei év legnagyobb nyertesei is lehetnek – mondja Goldberg.
Ráadásul az egyéni, kisebb befektetők nézőpontjából minden korosztály számára előnyös lehet a készpénz.
Ha ugyanis valaki a megtakarításának kamatoztatására játszik, a biztonságos kiszámíthatóság, valamint a likviditás igen komoly előnyökkel járhat
egy olyan időszakban, amikor a bizonytalanságok egyre fokozódnak – teszi hozzá az elemző.
Mindez pedig úgy is érvényes, hogy csütörtökön felpattantak az amerikai piacok – figyelmeztet Goldberg. A rendkívül túlárazott amerikai részvénypiacot ugyanis igencsak üti eddig a korrekció októberben, és Goldberg szerint az ilyen hullámvasútnak általában kisbefektetők érzik igazán a hátrányait. A probléma pedig az, hogy számos befektető sokkal nagyobb részvénykitettséget vállalt be a felfutó hangulat miatt, mint amekkorát a valós kockázattűrő szintje megengedne.
Az elemzés következtetése az, hogy a megfelelő körülmények között, különösen a kamatszintek emelkedése mellett,
a készpénz felértékelése egyáltalán nem jelent feltétlenül pánikot.
Egyszerűen csak arról van szó, hogy az adott befektető képes átgondolni a saját realitásait, és azt, miként tud védekezni a jelenlegi, igencsak sérülékeny piaci környezet káros hatásaival szemben.