Az úgynevezett „bully macskák” az Amerikai egyesült Államokból származnak és mutáns tenyésztés eredményei. Eltérően a fajtiszta tenyésztéstől, mely arra fókuszál, hogy az állatok fajtiszták legyenek, a mutáns tenyésztés szándékosan genetikai mutációkat kombinál, hogy egy specifikus kinézetet hozzon létre. Ebben az esetben a szfinx macskáknál szőrtelenséget okozó gént kombinálják azzal a génnel, ami a rövid lábért felelős a munchkin macskáknál; a bully macskák munchkin-szfinx keverékek. Ezek a macskák nagyon hasonlítanak a bully kutyákra. A bully kutyák egy fajtacsoport, jellemzői: erős felépítés, széles test és rövid szőr. Az amerikai XL bully kutyákat 2023-ban betiltották az Egyesült Királyságban. Mostanában terjednek a bully macskák az Egyesült Királyságban, ahol a közösségi média beszámolók támogatják az új mutáns fajtát.
Marjan van Hagen és Jeffrey de Gier, az Utrechti Egyetem állatvédelmi és szaporodási szakértői szerint e mutációk komoly egészségügyi következményekkel járnak az így kitenyésztett macskák számára, ami - többek között- jelentősen korlátozza a mozgásszabadságukat is.
A kiscicáknak korlátozott a testhőmérséklet-szabályozása és ezt a szőrtelenséggel még nehezebbé teszik, továbbá sokkal érzékenyebbé válnak a légúti betegségekre. A szőrzet hiánya gyakran leégéshez és bőrrákhoz is vezet a szőrtelen macskáknál. Mint a szfinx, úgy a bully macskák is híján vannak a bajusznak; pedig ez létfontosságú a macskák számára, mivel a bajusszal kommunikálnak, navigálnak a környezetükben és ennek segítségével mérik fel a térbeli dimenziókat. Az abnormálisan rövid lábú macskák szintén számos problémával kénytelenek szembenézni. A rövid lábak jelentősen korlátozzák az ugró képességüket, ezért a párharcban hátrányos helyzetbe kerülnek és a rövid lábak fájdalmas egészségügyi problémákhoz vezetnek.
Bár a tenyésztők azt állítják, hogy a bully macskák egészségesek és hosszú életűek, még túl korai ezt még túl korai kategorikusan megállapítani. Vannak olyan bully tenyésztők, akik azt hangoztatják hogy az általuk tenyésztett macskákat gondosan szűrik a különféle betegségekre, mint például a szívbetegségre. Noha ez valamelyest segíthet bizonyos akut betegségek kialakulásának megelőzésében, de nem küzdi le a mutáns tenyésztéssel járó egészségügyi és állatjóléti problémákat.
Kendy Tzu-Yun Teng állatorvos és kollégái által egy 2024 májusában elkészített tanulmány felmérte az Egyesült Királyságbéli macskák éves várható élettartamát és azt találták, hogy amíg a "normál" macska majdnem 12 évet él, ezzel szemben a mutáns szfinx macskáknak van a legrövidebb élettartamuk ami mindössze 6,7 év. A bully macskáknál még ennél is rosszabb a helyzet, lévén szőrtelenek és rövid lábúak, ezért kétszer annyi problémával nézhetnek szembe, mint a szfinx és a munchkin fajták.
A természetben a nem rokon fajok, melyek hasonló környezeti kihívásokkal néznek szembe, gyakran hasonló jellemzőket fejlesztenek ki, ez a folyamat a konvergens evolúció. Annak ellenére, hogy eltérő evolúciós útról jönnek, ezek fajok úgy fejlődnek, hogy az azonos környezeti hatások miatt hasonlóan néznek ki és viselkednek.Vegyük például a cukormókust, Ausztráliában. Úgy néz ki és úgy viselkedik, mint az amerikai repülőmókus, mégis az egyik erszényes, a másik pedig "normál" emlős. Mindkét állat azzal a problémával szembesült, hogyan haladjanak hatékonyan az erdő sűrű lombozatában, és ugyanazt a megoldást dolgozták ki a törzsfejlődésük során. Hasonló módon sok házi állatnak is közösek a jellemzőik, amit domesztikációs szindrómának neveznek a szakemberek, ilyen például a házi állatok fokozott szelídsége. Ezek a háziasítás során hosszú idő alatt kialakult közös jellemzők segítenek nekik alkalmazkodni az emberekkel való együttéléshez. A bully macskák és kutyák közötti hasonlóság azonban nem ebből a fokozatos, természetes folyamatból származik, hanem az esztétikán alapuló szelektív tenyésztés eredménye.
Wenche Farstad állatorvos és állatvédelem-tudós esztétikai tenyésztésről szóló 2018-as dolgozatában úgy összegezte ezt a tenyésztési módot mint „érdekességet vagy aranyosságot”. Bár az emberek rendszerint a kerek szemeket és rövid orrhosszúságot különösen aranyosnak találják, a szőrtelen és rövidebb lábú állatok tenyésztése jobban igazodik ahhoz az elvhez, hogy ezeket a fajtákat az érdekességükért tenyésztik.
Ebben az esetben a bully macskák és kutyák közötti hasonlóság az ember irányította tervezésről szól, ahol az állat küllemét helyezik előtérbe. Úgy tűnik a bully macskákat amiatt tenyésztik szándékosan úgy, hogy hasonlítsanak a bully kutyára, mert a jómódú fiatal középosztálybeli férfiak között ez egy fajta új státuszszimbólumnak számít.
Túlélhetnek-e a bully macskák az emberek nélkül?
A túlélést és a reprodukciót akadályozó mutációk jellemzően ritkák a természetben. Az, hogy az emberek kikerülik a természetes szelekciót és kiválasztják, hogy milyen állatot tenyésszenek teszi lehetővé, hogy azok a jellemzők, amik a természetben hátrányok lennének, perzisztáljanak. Számos domesztikált fajnál láthatók erre példák. Például borjaik izmossága miatt a belga kék szarvasmarháknál az ellések több, mint 90%-ában császármetszés szükséges. Egy másik farm állatot, a modern pecsenyecsirkét pedig úgy tenyésztik, hogy sokkal gyorsabban nőjenek, mint vad társaik. Ha hagynák, hogy tovább éljenek mint a szokásos mészárlási koruk, sok nem élne túl. A bully macskáknak ugyancsak rendkívül rosszak lennének az esélyeik hogy túléljenek a természetben emberi gondoskodás nélkül.
A fajkeresztezési programok sok fajnál elősegítik a genetikai diverzitás növelését és csökkentik a káros jellemzőket. A mutáns fajoknál azonban, mint amilyen például a bully macska, ahol a szőrtelenség és a rövid lábak a meghatározó jellemzők, ez nem egy realisztikus megoldás.
Az ilyen házi kedvencek leendő tulajdonosainak tisztában kell lenniük azokkal a kockázatokkal, amelyek a mutáns és kísérleti fajokkal járnak együtt. A divathóbortok persze rendkívül komoly vásárlóerőt és komoly profitot jelentenek a mutáns fajták tenyésztői számára.. Leginkább úgy akadályozhatjuk meg az extrém fajtákat tenyésztőket abban, hogy az esztétikát az állati egészség és a jólét elé helyezzék, hogy egyszerűen elutasítjuk az ilyen jellemzőkkel rendelkező fajok vagy fajták vásárlását. Csak az etikus tenyésztés biztosíthatja, hogy a jövőbeni macskák egészségesebbek, kiegyensúlyozottabbak legyenek és szabadon élvezzék a természetes macskaviselkedést. Hagyjuk tehát a macskákat, hogy macskák maradhassanak.
(Forrás: The Conversation: https://theconversation.com/)